O tym się mówi PAP Radom i okolice Społeczeństwo

Radomska Straż Graniczna zatrzymała 6 obywateli Gruzji, którzy nielegalnie przebywali w Polsce

Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Radomiu zatrzymali sześcioro obywateli Gruzji, którzy nielegalnie przebywali w Polsce – poinformowała w czwartek rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dagmara Bielec.

Funkcjonariusze SG przeprowadzili kontrole legalności pobytu cudzoziemców w jednym z hoteli robotniczych w Radomiu. Skontrolowali w sumie 80 cudzoziemców, m.in. obywateli Ukrainy, Rwandy, Nepalu, Mołdawii, Kolumbii, Kirgistanu, oraz Gruzji.

„W wyniku podjętych czynności zatrzymano 6 obywateli Gruzji: cztery kobiety i dwóch mężczyzn, w wieku od 28 do 55 lat, którzy złamali przepisy pobytowe w naszym kraju” – przekazała rzeczniczka. Dodała, że wszyscy Gruzini legitymowali się swoimi oryginalnymi paszportami, na podstawie których legalnie wjechali do Polski bez konieczności posiadania wizy i – jak oświadczyli – przyjechali w celu podjęcia pracy.

„Niestety dopuszczalny okres ich pobytu w naszym kraju, do którego byli uprawnieni bez konieczności posiadania wiz wygasł, a cudzoziemcy nie dopilnowali uregulowania go poprzez złożenie stosownych wniosków do wojewody o zgodę na pobyt czasowy” – wyjaśniła kpt. Bielec.

Jeden z mężczyzn figurował w systemach jako osoba, której pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. „51-latek był skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu. Gruzin po jej odbyciu, powinien opuścić terytorium naszego kraju, ale zamiast tego pozostał w Polsce i pracował nielegalnie” – powiedziała funkcjonariuszka SG.

Wobec całej szóstki wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu w ciągu najbliższych 30 dni z jednoczesnym orzeczeniem zakazu ponownego wjazdu do naszego kraju i pozostałych państw strefy Schengen przez 6 miesięcy, a w przypadku jednego mężczyzny przez 2 lata.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ maak/