Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Radomski Szpital Specjalistyczny zadłużony u PGNIG. Spółka domaga się spłaty długu!

Ciąg dalszy kłopotów finansowych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Lecznica zadłużona jest u państwowej spółki PGNIG na ponad 330 tys. zł.

O kłopotach finansowych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego informowaliśmy już w czerwcu, wówczas dowiedzieliśmy się, że Radomski Szpital Specjalistyczny obecnie znajduje się w bardzo trudniej sytuacji finansowej. Wprowadzone od 1 lipca 2022 roku ustawowe zmiany w zakresie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników ochrony zdrowia bez pokrycia w całości skutków tej regulacji ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia spowodowały, że Szpital utracił płynność finansową.

Radomski Szpital Specjalistyczny ma olbrzymie długi! W planach kredyt w parabanku

Po kilku dniach włodarze miasta zadecydowali wyciągnąć pomocną dłoń do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oferując pożyczkę na kwotę 5,6 mln zł. Przypomnijmy, że początkowym pomysłem była pożyczka w parabanku, jednak po przeanalizowaniu rentowności takiego rozwiązania zdecydowano się zrezygnować z tego pomysłu.

W ostatnich dniach do Rady Miejskiej w Radomiu trafiło pismo od spółki PGNIG z informacją o zaległościach, które wobec spółki ma Radomski Szpital Specjalistyczny.

Ciąg dalszy kłopotów Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Lecznica zadłużona jest u państwowej spółki PGNIG na ponad 330 tys. zł.

Głos w sprawie zabrała m.in. Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, radna Prawa i Sprawiedliwości.

– O trudnej sytuacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wiemy od dawna. Nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy, że należności takie jak za gaz czy prąd nie są płacone praktycznie od początku roku – informuje Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, radna Prawa i Sprawiedliwości.

Władze szpitala informują, że problemy finansowe dotykają również innych placówek leczniczych w naszym kraju. Wśród powodów wymieniają m.in. podniesienie wynagrodzeń medycznych i brak ich odpowiedniego pokrycia z budżetu NFZ, inflację czy wzrost cen za prąd oraz gaz.

Źródło: Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz /