Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Rolnicy ponownie wyjdą strajkować na ulicę

Rolnicy ponownie wyjdą strajkować na ulicę. Gdzie będą utrudnienia?

W ostatnim czasie wieloktornie relacjonowaliśmy strajki rolników, które były organizowane w naszym mieście.

Strajkujący nie odpuszczają, a już jutro odbędzie się kolejny protest. Strajk rozpocznie się o godzinie 10. Ciągniki zablokują cztery ronda równocześnie:

  • Jana Łaskiego (przy ul. NSZZ Solidarność/Kielecka/Maratońska),
  • Narodowych Sił Zbrojnych (przy ul. Warszawska/Czarnieckiego/Żółkiewskiego),
  • Ks. Jerzego Popiełuszki (przy ul. Żółkiewskiego/Kozienicka/Wojska Polskiego/Zwolińskiego),
  • Matki Bożej Fatimskiej (przy ul. Grzecznarowskiego/Słowackiego/Al. Wojska Polskiego).

Blokada ma trwać godzinę, następnie rolnicy przejadą na al. Solidarności w pobliże punktu kontrolnego ITD. Ponadto, o godzinie 13.00 rolnicy przejadą następującymi ulicami: NSZZ Solidarność – Maratońska – 1905 Roku – Grzecznarowskiego – Al. Wojska Polskiego – Żółkiewskiego – Czarnieckiego – Kielecka – NSZZ Solidarność.

– Apelujemy do wszystkich kierowców o cierpliwość na drogach. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować szczególną ostrożność i stosować się do poleceń policjantów, którzy dbać będą o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu

przekazała Justyna Jaśkiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Przypomnijmy, że strajki mają związek z niedawną decyzją Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także ze sprzeciwem wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityce Zielonego Ładu.

Zielony Ład, to plan Unii Europejskiej, którego celem jest osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto, oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów, oraz wyrównywanie różnic ekonomicznych pomiędzy regionami.

Co konkretnie powoduje wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu?

– Ograniczenie unijnej produkcji rolno-spożywczej przy jednoczesnym otwarciu granic na żywność z Ukrainy powoduje ogromne niebezpieczeństwo uzależnienia dostaw strategicznych produktów od rynków zewnętrznych. Nie mówiąc o kolejnym ciosie w naszych, europejskich rolników, którzy są wypychani z rynku europejskiego w sposób nieuczciwy. To nie jest uczciwa, rynkowa konkurencja tylko uprzywilejowanie jednego państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej, kosztem państw członkowskich UE

tłumaczy za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter), Ewa Zajączkowska-Hernik.

Protesty mają zakończyć się o godzinie 18.00.