Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Rolnicy strajkują na ulicach miasta. „Głód poczujesz rolnika uszanujesz”

„Murem za rolnikiem”, „Zielony Ład – Polski Rozkład”, „Głód poczujesz rolnika uszanujesz” – takie napisy obecne były na pojazdach rolników strajkujących na ulicach miasta.

Protesty odbywające się dziś (09.02) na ulicach wielu polskich miast, w tym także w Radomiu i regionie, mają związek z niedawną decyzją Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także ze sprzeciwem wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityce Zielonego Ładu.

Zielony Ład, to plan Unii Europejskiej, którego celem jest osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto, oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów, oraz wyrównywanie różnic ekonomicznych pomiędzy regionami.

Co konkretnie powoduje wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu?

– Ograniczenie unijnej produkcji rolno-spożywczej przy jednoczesnym otwarciu granic na żywność z Ukrainy powoduje ogromne niebezpieczeństwo uzależnienia dostaw strategicznych produktów od rynków zewnętrznych. Nie mówiąc o kolejnym ciosie w naszych, europejskich rolników, którzy są wypychani z rynku europejskiego w sposób nieuczciwy. To nie jest uczciwa, rynkowa konkurencja tylko uprzywilejowanie jednego państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej, kosztem państw członkowskich UE

tłumaczy za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter), Ewa Zajączkowska-Hernik.

Rolnicy rozpoczęli protesty o godzinie 10.00. Trwać mają one do godziny 16.00.

– W jedności siła! Jesteśmy zjednoczeni! Nie damy się podzielić!

przekazują strajkujący rolnicy.

Strajki prowadzone są w całej Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.