Dlaczego krakowska cyganeria nie darzyła sympatią żony Stanisława Wyspiańskiego? Co kryło się za niepokojącym zachowaniem Teodory Matejko? Czy nawrócenie Celiny Mickiewiczowej miało wymiar duchowy, czy raczej emocjonalny? Na te i wiele innych pytań odpowiada Małgorzata Król w swojej książce „Żony wielkich Polaków. Od Kochanowskiego do Moniuszki”. Już w poniedziałek, 19 maja, o godz. 17.30, autorka spotka się z czytelnikami, by opowiedzieć o kulisach pracy nad książką i niezwykłych historiach swoich bohaterek.
Małgorzata Król to autorka znana z umiejętnego portretowania silnych, odważnych kobiet, które wbrew przeciwnościom losu potrafiły odnaleźć własną drogę – często w cieniu wybitnych mężów. Jej najnowsza publikacja to popularnonaukowa opowieść o sześciu kobietach, które łączyło jedno – życie u boku wielkich postaci polskiej kultury, literatury i historii. Wśród bohaterek książki znalazły się Dorota Kochanowska, Celina Mickiewicz, Marie Sienkiewiczowe, Teodora Matejko, Teodora Wyspiańska i Aleksandra Moniuszko.
Autorka z wrażliwością i empatią odsłania kulisy ich codzienności, dylematów, dramatów i chwil szczęścia. To nie tylko portrety żon, ale też kobiet z krwi i kości – pełnych emocji, uczuć i determinacji. Czy życie z genialnym artystą lub poetą było wyzwaniem? Jakie były ich marzenia, rozterki, potrzeby? Spotkanie z Małgorzatą Król będzie okazją, by poznać mniej znane oblicze historii.
Małgorzata Król (ur. 1994 r.) to magister administracji, ale przede wszystkim pasjonatka historii. Od lat popularyzuje dzieje kobiet – tych zapomnianych, niedocenianych, ale mających ogromny wpływ na otaczający je świat. W swoim dorobku ma takie tytuły jak „Generałowe. Niezwykłe żony polskich dowódców” czy „Niezwykłe władczynie Wschodu”. Wstęp na spotkanie autorskie jest wolny.
Źródło: MBP Radom / lubimyczytac.pl