O tym się mówi PAP Radom i okolice Społeczeństwo

Air Show w Radomiu: można dotrzeć nie tylko autem, ale też koleją

koleje mazowieckie

Na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu można dotrzeć nie tylko autem, ale też dojechać koleją – można już nabywać bilety – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023 ppłk Magdalena Busz.

Po pięciu latach przerwy tegoroczny XVII AIR SHOW Radom 2023 pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach” odbędzie się w ostatni weekend wakacji – 26 i 27 sierpnia na lotnisku Warszawa-Radom.

W poniedziałek organizatorzy spotkali się ze spółkami kolejowymi PKP Intercity, POLREGIO oraz PKP PLK oraz Miejskiem Zarządem Dróg i Komunikacji w Radomiu. Spółki kolejowe zobowiązały sie do monitoringu sprzedaży biletów do Radomia i ruchu w dniach imprezy – zapewniła rzeczniczka.

Air Show 2023. Sprzedano 40 tys. biletów

Osoby przyjeżdżające koleją będą mogły dotrzeć na pokazy specjalną autobusową linią P1 z przystanku przy poczcie obok dworca PKP, a z placu przed dworcem regularnymi liniami 5, 11 i 14 – podała.

PKP Intercity przypomniało o możliwości tańszego podróżowania – w ofercie „Taniej z bliskimi” 30 proc. zniżki od cen bazowych w pociągach TLK oraz IC mogą otrzymać grupy od 2 do 6 osób kupując bilet z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem. POLREGIO planuje uruchomić w dniach pokazów pociągi relacji Kielce – Radom – Kielce oraz Lublin – Radom – Lublin.

Dla kierowców przygotowano parkingi organizowane przez Gminę Radom – bilet parkingowy będzie uprawniał kierowcę i pasażerów auta do darmowego przejazdu na pokazy liniami P2, P3, P4 i P5 oraz liniami regularnymi.

Na lotnisko z miasta będzie można też dotrzeć liniami 1, 17 i 21, których trasy będą w tych dniach zmienione i skierowane na lotnisko lub przebiegają tam na stałe.

Bilety na przejazd będą kosztowały 3,60 zł jednorazowy, 5 zł jednogodzinny, 14 zł dobowy, osoby uprawnione do ulg zapłacą połowę ceny biletu normalnego, a te z prawem do bezpłatnych przejazdów za darmo.

Podczas tegorocznej imprezy będzie można podziwiać samoloty z 13 krajów, w tym po raz pierwszy FA-50 z biało-czerwoną szachownicą – zapowiedzieli organizatorzy – Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Po raz pierwszy w historii imprezy planowane są pokazy nocne. Samoloty, śmigłowce oraz uzbrojenie i wojskowy sprzęt wystawiony będzie też w naziemnych ekspozycjach.

Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show

Bilety imienne są już w sprzedaży – wejściówki jednodniowe na sobotę, razem z pokazem wieczornym kosztują 70 zł, a na niedzielę 60 zł. W sprzedaży internetowej bilety normalne są tańsze o 10 zł niż te, które będą sprzedawane w kasach w dniu pokazów. Bilet ulgowy na jeden dzień pokazu kosztuje 30 zł. Bezpłatny wstęp na imprezę mają dzieci do lat 6 i seniorzy 75+. Przewidziano też ulgowe bilety dla uczniów i studentów, a także emerytów i rencistów oraz specjalne ceny dla rodzin z dziećmi.

Patronat Honorowy nad XVII edycją Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023 objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Międzynarodowe pokazy to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie. Impreza organizowana jest zwykle co dwa lata. Ostatni raz odbyła się w 2018 r. Pięcioletnia przerwa związana była z pandemią i rozbudową lotniska Warszawa-Radom.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mark/