Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Święto 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej [+FOTO]

Święto 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odbyły się uroczyste obchody.

Dziś, 12 maja 2023 roku, odbyły się uroczyste obchody z okazji Święta 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej połączone z dniem otwartym koszar.

Święto 6MBOT ustanowiono na dzień 27 kwietnia, na pamiątkę ucieczki patrona brygady, rtm. Witolda Pileckiego z obozu w Auschwitz. W tym roku obchody zostały przeniesione na 12 maja, a wybór tej daty nie jest przypadkowy. To wigilia urodzin patrona 6MBOT, Witolda Pileckiego, a więc termin ten był okazją do oddania czci rtm. Pileckiemu.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się Polowa Msza Św. na Placu Apelowym Brygady. Poprowadził ją Łukasz Hubacz, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Radom.

Po Polowej Mszy Św., dokładnie o godzinie 11.00 odbył się Uroczysty Apel z okazji Święta Brygady, podczas którego wręczono Odznaki Pamiątkowej 6MBOT wyróżnionym osobom, akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, medale resortowe oraz wyróżnienia żołnierzom i pracownikom.

W trakcie wydarzenia przygotowano również pokaz sprzętu i wyposażenia żołnierzy WOT, wystawę o żołnierzach niezłomnych połączoną z prelekcją przedstawiciela IPN czy chociażby zawody sportowe dla najmłodszych.

Swoje stoiska promocyjne przygotowali m.in.: 6MBOT, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Żandarmeria Wojskowa.

W wydarzeniu udział wzięli uczniowie szkół z klasami mundurowymi, z którymi współpracuje brygada, m.in. ZDZ Radom, ZDZ Nowe Miasto nad Pilicą oraz Liceum Kadetów w Lipinach. Uczniowie zaprezentowali pokaz musztry paradnej.

Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia.