O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Święto Matki Bożej Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej

Święto Matki Bożej Gromnicznej, przypadające 2 lutego, uroczyście obchodzone było w Muzeum Wsi Radomskiej. Sprawowana była Msza św. Po niej wierni z zapalonymi gromnicami udali się do zagrody z Alojzowa, gdzie mogli zobaczyć zwyczaje ludowe związane z tym świętem. Był też poczęstunek i rozstrzygniecie konkursu „Kolędnicy”.

Z okazji Święta Matki Bożej Gromnicznej (Święto Ofiarowania Pańskiego), w zabytkowym kościele Św. Doroty, znajdującym się na terenie MWR, sprawowana była Msza św. Przewodniczył jej ks. bp. Marek Solarczyk, w asyście ks. Bernarda Kasprzyckiego, proboszcza parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Radomiu.

Homilię wygłosił ordynariusz radomski. Do wiernych powiedział: „Niech ta dzisiejsza uroczystość Ofiarowania Pańskiego, będzie dla nas okazją, abyśmy oddali i ofiarowali nasze życie Bogu. Prośmy również o to, aby Jego obecność nieustannie nas wspierała i umacniała. Dziękujmy także za naszą wspólnotę. Stańmy z otwartością, aby chronić i wspierać innych w przeżywaniu wiary”.

Po Mszy św. wierni przeszli procesyjnie z zapalonymi świecami do zagrody z Alojzowa, by tam zapoznać się ze zwyczajami ludowymi, związanymi ze Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Przedstawił je Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa. Do tradycji ludowych należały takie zwyczaje jak: naznaczanie drzwi płomieniem świecy, obejście gospodarstwa przez gospodarza, rozpalanie ognia od poświęconej gromnicy.

Na przybyłych gości czekał również smaczny poczęstunek przygotowany  w Domu Ludowym. Ogłoszono wyniki konkursu „Kolędnicy” i rozdano nagrody laureatom. Było też przedstawienie pt. „Matki Boskiej Gromnicznej” w wykonaniu Zespołu „Korzenie”.

Na koniec Agnieszka Domagała z Muzeum Wsi Radomskiej przypomniała nieco historii dotyczącej tego święta. 2  lutego rozpoczynał się czas, w którym szczególne znaczenie obrzędowe miały świece i wota woskowe. Tego dnia przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, znane też jako Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny, które w tradycji ludowej przyjęło nazwę Matki Boskiej Gromnicznej.

 

Źródło: radioplus.com.pl

Foto: facebook.com/muzeumwsiradom