O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Szpital powiatowy w Iłży ma nowoczesny i przyjazny małym pacjentom oddział pediatrii

W czwartek, 7 września oddano do użytku po kompleksowej przebudowie Oddziału Pediatrii, znajdujący się na pierwszym piętrze budynku B kompleksu szpitala powiatowego w Iłży. W jego otwarciu brały udział władze i radni Powiatu Radomskiego oraz Miasta i Gminy Iłża, a także parlamentarzyści Ziemi Radomskiej, jak również dyrekcja i personel szpitala.

Zmodernizowany Odział Pediatrii składa się z 15 łóżek, w tym 3 dla dzieci młodszych. Zakres prac obejmował przebudowę całego oddziału, czyli wykonanie nowych ścian, posadzek, sufitów oraz prac brukarskich i instalacyjnych. Został też dobudowany nowy szyb windowy, którego do tej pory nie było, co znacznie usprawni komunikację i transport małych pacjentów.

Wykonano również nową instalacją przeciwpożarową, dostosowana do obowiązujących przepisów. Ponadto w zakres prac weszły remonty instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, sanitarnej, przeciwpożarowej oraz instalacja gazów medycznych.

W jego otwarciu uczestniczyli posłowie Ziemi Radomskiej: Marek Suski, Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak, Radosław Fogiel, Agnieszka Górska i Dariusz Bąk. Wojewodę mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego reprezentował wicewojewoda Artur Standowicz.

“Gdyby nie my, nie byłoby czego otwierać”

Wszystkich powitał starosta Waldemar Trelka, który przypomniał losy powiatowych szpitali w poprzedniej kadencji.

– Szpital w Iłży był w bardzo złej kondycji, podobnie jak drugi szpital w Pionkach. Oba miały zostać połączone, czyli de facto powoli likwidowane, bo tak należałoby odczytać intencje naszych poprzedników. Udało nam się obronić oba szpitale, a uchwała w tej sprawie przeszła tylko jednym głosem. Gdyby nie to, dziś nie byłoby czego otwierać. Dzięki mieszkańcom powiatu, którzy prawie pięć lat temu powierzyli zarządzanie powiatem przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości, mogliśmy nie tylko uratować oba szpitale, ale radykalnie zmienić oblicze powiatowej służby zdrowia. Tylko tutaj, w szpitalu w Iłży, zainwestowaliśmy w ostatnich czterech latach już blisko 24 miliony złotych. W Pionkach zbudowaliśmy w tym czasie od podstaw najnowocześniejszy w regionie szpital za około 120 milionów złotych

mówił Waldemar Trelka.

– Nie byłoby to możliwe, gdyby nie bardzo dobra współpraca z polskim rządem oraz parlamentarzystami PiS, którzy wciąż zabiegają o nasze, lokalne sprawy. Cieszy mnie również współpraca z samorządem Iłży, bo oczywiście ktoś może powiedzieć, że to szpital powiatowy, więc niech się starosta martwi, ale akurat w przypadku pana burmistrza Przemysława Burka i pani przewodniczącej Rady Miejskiej Agnieszki Okruty i radnych tak nie jest i za to bardzo dziękuję

dodał włodarz powiatu.

Wsparcie parlamentarzystów

Poseł Marek Suski podkreślił jak bardzo zmienia się cała Polska dzięki przekierowaniu pieniędzy centralnych na inwestycje lokalne.

– Prawo i Sprawiedliwość stawia na bezpieczeństwo, również w bardzo dużym stopniu bezpieczeństwo zdrowotne. Te pieniądze tutaj, mowa była o inwestycjach, tych 25 przeszło milionach na szpital w Iłży i tych 125 milionach na szpital w Pionkach, to jest 150 milionów podczas kadencji. To jest więcej niż na początku kadencji wynosił budżet powiatu, to jest ogromny skok cywilizacyjny, a to dzięki temu, że jest dobra współpraca starosty z władzami gmin. No i dzięki tym programom, które stworzyło Prawo i Sprawiedliwość inwestycji samorządowych, tych bardzo istotnych, tych, bez których rozwój naszego państwa nie mógłby być równomierny, a tylko taki rozwój jest sprawiedliwy, a my chcemy sprawiedliwej Polski

powiedział poseł Marek Suski.

Z kolei poseł Anna Kwiecień dodała, że stało się to możliwe dzięki skutecznej walce z mafiami, w różny sposób okradającymi kraj. Oboje podziękowali staroście i władzom oraz radnym za odważne i śmiałe decyzje, sprzyjające rozwojowi powiatu. Głos zabrali również posłowie Agnieszka Górska, Andrzej Kosztowniak i Radosław Fogiel.

Za wsparcie i pomoc władz powiatu podziękowała Joanna Pionka, dyrektor szpitala w Iłży oraz Jolanta Borek – Roczniak, przewodnicząca jego Rady Społecznej. Później goście i gospodarze, w tym ordynator pediatrii dr Alina Bednarska oraz pielęgniarka oddziałowa Zofia Pisarek, przecięli wstęgę, trzymaną przez osoby w kostiumach bohaterów kreskówek. Następnie ksiądz kanonik Stanisław Styś, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Iłży, poświęcił budynek nowo otwartego oddziału.

Zarząd Powiatu Radomskiego reprezentowali: wicestarosta Krzysztof Kozera i członkini zarządu Ewa Tkaczyk, a wśród radnych nie zabrakło Zdzisława Mroczkowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Ryszarda Dziury, przewodniczącego Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz radnego Marka Jarosza i Małgorzaty Klocek.

Nowoczesny oddział

Powierzchnia wyremontowanego Oddziału Pediatrii wynosi 393,92 metrów kwadratowych. Powstała też oddzielony śluzą zespół pomieszczeń dla dzieci młodszych – wszystkie sale są jednoosobowe, a każda ma wygodny rozkładany fotel dla rodziców. Bliscy małych pacjentów mają również swoją osobną toaletę wraz z prysznicami. Dla dzieci starszych są przeznaczone trzyosobowe sale, każda z własną toaletą i natryskiem. Gabinet diagnostyczno-zabiegowy i pokój lekarski zlokalizowano blisko wejścia głównego na oddział.

Oddział został wyposażony w dyżurkę pielęgniarską z pokojem przygotowawczym z dostępem do oświetlenia dziennego. Jest tam również aneks kuchenny do przygotowania ciepłych napojów z możliwością krótkotrwałego przechowania “suchego prowiantu” pacjenta dostarczonego przez rodzinę oraz pomieszczenie socjalne i łazienki dla rodziców pacjentów.

Każda sala dla dzieci została wyposażona w łóżka szpitalne posiadające dwuczęściowe leże, regulowane elektrycznie. Z kolei łóżeczka dla niemowląt posiadają regulowane barierki boczne, cztery antystatyczne koła jezdne, materac, wysięgnik z uchwytem do ręki oraz wieszak kroplówki. Wszystko to gwarantuje komfort najmłodszych pacjentów. 

W 2023 roku na inwestycje w szpitalu przeznaczono ponad 5,6 miliona złotych, z czego ponad 5 milionów pochodziło z budżetu powiatu, a po około 200 tysięcy złotych z Miasta i Gminy Iłża oraz innych samorządów. W ostatnich latach (2018 – 2023) na inwestycje w szpitalu w Iłży przeznaczono ponad 23,8 miliony złotych, z czego ponad 17,7 to środki powiatu.

Cały Oddział został wyposażony w system przyzywowy, dzięki czemu personel posiada możliwość stałego nadzoru nad małymi pacjentami. Wszystkie pomieszczenia mają też monitoring, którego kamery będą dostarczać na tyle szczegółowy obraz obserwowanej sceny, aby była możliwa wideo-weryfikacja zdarzeń alarmowych w dzień i w nocy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo małych pacjentów z rodzinami oraz personelu medycznego. We wszystkich pomieszczeniach personelu oraz pokojach chorych zostały zamontowane ścienne klimatyzatory. Gruntowną przebudowę przeszły również piwnice budynku B o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych. Znajdują się tam szatnie dla personelu, dostępne z zewnątrz budynku oraz umywalnia.

Nowy oddział w niecały rok

Przebudowę zrealizowano w latach 2021 – 2023. Najpierw została przygotowana dokumentacja, a w roku 2022 ogłoszono przetarg, wybrano wykonawcę i przystąpiono do modernizacji oddziału pediatrii. Wykonawcą została firma Korporacja Budowlana „Darco”, której właścicielem jest Dariusz Żak. Roboty budowlane trwały niecały rok (umowę podpisano 28 września 2022 roku).

Koszt prac wyniósł ponad 5,3 miliona złotych, z czego z budżetu Powiatu Radomskiego pochodziło blisko 4,3 miliona złotych, a samorząd Miasta i Gminy przekazał 700 tysięcy złotych, a szpital zapewnił ponad 323 tysiące złotych.

Wiele gości z regionu

W otwarciu brali udział również: Małgorzata Sokulska – przewodnicząca Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Agnieszka Rusiecka – dyrektor ds. finansowych mazowieckiego oddziału NFZ, Bernarda Dudek – dyrektor szpitala im. Lecha i Marii Kaczyńskich Pary Prezydenckiej w Pionkach, Tadeusz Michałek – Kierownik GSPPOZ w Iłży, Agnieszka Okruta Przewodnicząca Rady Miejskiej w Iłży, członkowie Rady Społecznej przy SP ZZOZ Szpital w Iłży: Jolanta Borek-Roczniak – przewodnicząca, Jan Mucha – przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, Przemysław Burek, Agnieszka Jaworska, Marek Jarosz, Zdzisław Mroczkowski, nadleśniczy Tadeusz Misiak oraz wójt Kazanowa Teresa Pancerz – Pyrka. Starostwo Powiatowe, jako instytucję nadzorującą inwestycję, reprezentowały: Joanna Czerwińska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Sylwia Pietrasiewicz, dyrektor Wydziału Budownictwa i Architektury. Z kolei wykonawcę, Korporację Budowlaną „Darco” Dariusza Żaka reprezentował Jakub Bujała.

Nie zabrakło też przedstawicieli szpitala powiatowego w Iłży, czyli m.in.: Paweł Radwański, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, a także ordynatorzy lub kierownicy oddziałów szpitala, lekarze: Wojciech Maroszyński, Bogusław Drotlef, Alina Bednarska, Mirosław Wojciechowski. Pielęgniarki reprezentowały: Małgorzata Machajska, naczelna pielęgniarka, a także pielęgniarki koordynujące: Bożena Tusińska, Danuta Sar, Urszula Niewczas, Teodora Bąk, Dorota Bernaciak, Aleksandra Wawrzyk, Zofia Pisarek oraz Beata Deja – Makara, pielęgniarka epidemiologiczna. Byli też obecni pracownicy szpitala.

Źródło: Powiatradomski.pl