Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice

Trzy nowoczesne busy do transportu osób niepełnosprawnych

Powiat Radomski zakupił trzy nowoczesne busy do transportu osób niepełnosprawnych.

Powiat Radomski zakupił trzy nowoczesne busy do transportu osób niepełnosprawnych.

W środę, 26 kwietnia na terenie Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pionkach, miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Przekazano tam trzy nowoczesne busy do transportu osób niepełnosprawnych. Trafią one do powiatowych szkół specjalnych w Chwałowicach i Pionkach oraz do miasta i gminy Skaryszew.

Pieniądze na zakup busów pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Część brakujących kwot sfinansowano z budżetu Powiatu Radomskiego.

– Szkoły otrzymały nowe samochody, aby dowozić uczniów. W tej kadencji udało się zakupić już 9 pojazdów dla potrzebujących w różnych gminach. Te trzy, które przekazaliśmy dzisiaj, mają wartość miliona złotych. Beneficjentami tych pojazdów są szkoły specjalne w Pionkach i Chwałowicach oraz samorząd w Skaryszewie – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

– W środowisku istnieje wiele barier transportowych i każdego dnia zmagamy się z nimi. Mieszkańcy z niepełnosprawnością będą mogli z większą łatwością się przemieszczać. Mam nadzieję, że nie są to ostatnie zakupione w ten sposób pojazdy i będziemy zabiegać o kolejne – powiedziała, Jolanta Borek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

W krótkiej uroczystości przekazania busów brali udział m.in. wicestarosta Krzysztof Kozera, Zbigniew Dziubasik, członek Zarządu Powiatu i radny powiatowy z Pionek, radny miasta Pionki Tomasz Łyżwa oraz burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek. Nie zabrakło też Agnieszki Stępień, dyrektor szkoły specjalnej w Pionkach oraz Ewy Mąkosy, dyrektor szkoły specjalnej w Chwałowicach, a także Dariusza Leśkiewicza, dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Do Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach trafił fabrycznie nowy mikrobus 9- osobowy marki Renault z 2022 roku, przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością. Pojazd umożliwia przewóz osoby na wózku inwalidzkim.

Z kolei uczniowie Szkoły Specjalnej w Zespole Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach mają teraz do dyspozycji również fabrycznie nowy, 24-miejscowy autobus marki Iveco z 2023 roku, wyposażony w windę dla niepełnosprawnych, umożliwiający przewóz dwóch osób na wózkach inwalidzkich.

Źródło: Powiat Radomski