Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Uroczystości rocznicowe w Starej Błotnicy

Uroczystości 60. rocznicy nadania kościołowi w Starej Błotnicy miana Sanktuarium Maryjnego były obchodzone 15 sierpnia. Dekret w tej sprawie wydał 25 lutego 1963 r. bp Jan Kanty Lorek. Przed Mszą św., o godz. 11.00 odbył się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu zespołu „Błotniczanki”. Natomiast po Mszy św. było poświęcenie ziół i kwiatów.

We wtorek 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP, w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy, o godz. 12.00 celebrowana była uroczysta Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Diecezji Radomskiej Marek Solarczyk.

Porównywał sanktuarium do bramy nieba, przez to, że jest tam w sposób szczególny obecna Maryja.

– Każdy, kto modlił się przed cudownym wizerunkiem, każdy, kto pielgrzymował tutaj, dobrze wie, że jest to rzeczywiście brama, która jest ciągle otwarta – mówił biskup radomski.

Nadmieniał, że w obecnych czasach ziemska pielgrzymka do nieba wymaga wielu sił i nadziei. O te dary, a także o pocieszenie dla małżeństw i rodzin, borykających się z wieloma trudnościami prosił w modlitwie Matkę Bożą błotnicką.

Dziękował Bogu za to, że ludziom wiary dał Maryję, jako tę, która umacnia i jest źródłem nadziei.

Na koniec powiedział:

– Dzisiejsza uroczystość prowadzi nas do tej refleksji Matki Bożej w tajemnicy Wniebowzięcia, która rozpoczęła ostatnią swoją pielgrzymkę, aby uczestniczyć w chwale nieba jako Królowa nieba i ziemi – mówił bp Marek Solarczyk.

Kościół w Starej Błotnicy został ogłoszony sanktuarium maryjnym 25 lutego 1963 r. Oficjalnie nosi nazwę Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani i Królowej Ziemi Radomskiej. Dekret wydał biskup diecezjalny sandomierski Jan Kanty Lorek.

W błotnickiej świątyni znajduje się słynący łaskami cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia, którego powstanie datowane jest na okres między końcem XIV, a końcem XVI w. Nie są jednak znane okoliczności i czas od kiedy obraz się tam znajduje. Po latach nadano mu inny kształt, dokładając do niego drewniane elementy. Był też na przestrzeni wieków kilkakrotnie przemalowywany. Po ponownej konsekracji kościoła w 1868 r. cudowny obraz ozdobiono srebrnymi sukienkami i umieszczono z polecenia biskupa w ołtarzu głównym.

Sława obrazu Matki Bożej Pocieszenia trwająca od wieków przyczyniła się do tego, że miejsce to stało się jednym z wielu polskich sanktuariów maryjnych, a także jednym z dziewięciu sanktuariów diecezjalnych.

Wizerunek maryjny w Starej Błotnicy został koronowany dzięki staraniom bp Piotra Gołębiowskiego, który prosił o to papieża Pawła VI. Koronacji dokonał w 1977 r. kard. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II. Była to ostatnia koronacja, jakiej dokonał jako metropolita krakowski.

Od 8 września 2000 r. posługę w parafii i sanktuarium, pełnią Ojcowie Paulini.

Obecnym proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium błotnickiego, oraz przeorem klasztoru oo. Paulinów jest o. Piotr Urbanek.

Źródło: radioplus.com.pl

Foto: diecezja.radom.pl