Historia Na czasie Wiadomości

Uroczysty pogrzeb obrońców Westerplatte [+FOTO/+WIDEO]

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku w piątek o godz. 9 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte. Na nowo wybudowanym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego w południe zostało pochowanych 10 żołnierzy z załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Wśród pochowanych są mjr Henryk Sucharski, kpr. Jan Gębura, leg. Józef Kita, st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski), kpr. Bronisław Perucki, plut. Adolf Petzelt, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

W czwartek w kościele św. Brygidy w Gdańsku uroczyście wystawiono trumny Obrońców Westerplatte. W piątek odbył się pogrzeb żołnierzy z załogi Wojskowego Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz ich dowódcy majora Henryka Sucharskiego, którzy spoczęli na Cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte.

Większość pochowanych zginęła w 2 września 1939 r. w Wartowni nr. 5 podczas niemieckiego nalotu. Pion śledczy IPN zidentyfikował szczątki siedmiu spośród nich w trakcie prac prowadzonych od 2019 r.

Nabożeństwo żałobne odbyło się pod przewodnictwem ordynariusza polowego Wojska Polskiego bp. Wiesława Lechowicza.

W uroczystościach wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier Mariusz Błaszczak, wiceminister kultury Jarosław Sellin, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przedstawiciele władz samorządowych oraz rodziny westerplatczyków.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Westerplatte to „więcej niż symbol”, nie tylko dla Polski, ale dla całego świata.

Polski prezydent przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który powiedział, że każdy ma swoje Westerplatte.

„Co to znaczy? Jeżeli ktoś nie tylko tak ważny dla nas wszystkich, dla Polaków, ale przede wszystkim, jeżeli głowa Kościoła katolickiego mówi takie słowa, to znaczy, że Westerplatte i jego obrona jest symbolem sprawiedliwego czynu, uczciwej walki, walki w obronie dobra, rozpaczliwej obrony tego dobra aż do śmierci” – dodał.

Głowa państwa podkreśliła, że polscy żołnierze, którzy służą i będą służyli w Wojsku Polskim muszą wiedzieć, że Polacy i Polska podnoszą się jak trawa, że Polska przychodzi po swoich poległych, oddaje im hołd, zwraca najbliższym.

Budowa Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte zakończyła się zgodnie z harmonogramem w połowie października – zbudowano ścieżkę prowadzącą do okręgu cmentarnego, w którego centralnym punkcie został usytuowany Krzyż Virtuti Militari, a na obrzeżu ustawiono historyczny Krzyż Dąbrowskiego. W sąsiedztwie cmentarza zostały uczytelnione relikty fragmentów Willi Oficerskiej oraz Wartowni nr 5. Wnętrze piwnicy pod Willą Oficerską wyeksponowane zostało pod przeszkleniem. Odtworzono część historyczną ciągu komunikacyjnego z 1939 r.

W miejscu odnalezienia szczątków żołnierzy posadzono róże kwitnące na biało od późnego lata do wczesnej jesieni. Lej po bombie, zlokalizowany w północno-wschodnim narożniku Wartowni Nr 5, z nalotu z dnia 2 września 1939r., zaznaczono ozdobnymi trawami.

Zakończenie budowy cmentarza zbiegło się z końcem prac IX etapu badań archeologicznych prowadzonych na terenie półwyspu przez Dział Archeologiczny MIIWŚ w Gdańsku.