O tym się mówi Polityka Polska i świat Społeczeństwo

M.Przydacz: w środę 5 kwietnia spodziewamy się oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce

W środę 5 kwietnia spodziewamy się oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także chce się spotkać z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce – poinformował w radiu RMF FM szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.

O planowanej wizycie prezydenta Ukrainy poinformował w poniedziałek rano na antenie RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Pzydacz. „W środę 5 kwietnia spodziewamy się oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce” – powiedział.

Pytany o kwestie bezpieczeństwa i ewentualnego utrzymania zaplanowanej wizyty w tajemnicy podkreślił, że strona polska „dokłada wszelkich starań, żeby ta wizyta przebiegła jak najlepiej”.

„Umówiliśmy się ze stroną ukraińską, że tę informację przekażemy opinii publicznej; prezydent Zełenski chce – poza spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą, bo to na jego zaproszenie przyjeżdża – również spotkać się z Polakami oraz oczywiście Ukraińcami mieszkającymi w Polsce” – zaznaczył Przydacz.

Wojna rosyjsko-ukraińska. Wnioski dla Polski

Jak dodał, planowane są długie i szerokie rozmowy prezydentów, poświęcone nie tylko kwestiom bezpieczeństwa, ale także m.in. współpracy gospodarczej, polityce i kwestiom historycznym, jak również kwestiom rolnictwa i transportu ukraińskiego zboża przez Polskę. „Chcemy, żeby ta agenda była maksymalnie pełna” – podkreślił.

„Prezydent Zełenski chce powiedzieć kilka słów do Polaków, w kontekście tego, co wydarzyło się w ostatnim roku – jak Polacy pomagają Ukrainie, uchodźcom na granicy, czy przyjmując ich do swoich domów” – dodał. Przydacz zapowiedział, że takie wydarzenie planowane jest na środowe popołudnie na Zamku Królewskim w Warszawie. „Każdy będzie mógł przyjść na plac Zamkowy w środę po południu i każdy będzie mógł – w zależności oczywiście od frekwencji – zobaczyć prezydentów, na pewno na telebimie, a być może nawet bliżej” – zaznaczył.

„Ta wizyta będzie szczególna, choć o szczegółach na ten moment nie mogę mówić, ale przygotowujemy tutaj szereg elementów, które sprawią, że ta wizyta będzie miała charakter szczególny” – mówił prezydencki minister.

Ukraina kupuje radomskie Groty

Dodał, że prezydent Ukrainy pierwszy raz od rosyjskiej agresji przybędzie do Polski z oficjalną wizytą – wcześniej był w Polsce jedynie z zachowanymi w tajemnicy wizytami roboczymi, w drodze do innych stolic.

Z kolei minister w KPRM Michał Dworczyk zapowiedział w poniedziałek we wpisie na Twitterze, że Zełenski w środę po południu spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ mrr/