O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo

Prezydent RP w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu [+FOTO]

Prezydent RP w Fabryce Broni „Łucznik” pojawił się 17 marca bieżącego roku. Zwiedził między innymi część produkcyjną zakładu, gdzie produkowane są nowoczesne karabinki z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej znajdujące się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Spotkał się także z pracownikami zakładu. 

Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie Sekretarza Stanu, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery – rozpoczął wizytę w Fabryce Broni od spotkania z Andrzejem Śliwką, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastianem Chwałkiem oraz dr. Wojciechem Arndtem, Prezesem Zarządu i Sewerynem Figurskim, Członkiem Zarządu, a także kadrą kierowniczą Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., która wchodzi w skład grupy PGZ.

Prezydent zwiedził część produkcyjną radomskiego zakładu, gdzie wytwarzane są m.in. karabinki GROT z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, dostarczane do polskiej armii od 2017 r. oraz należący do niej karabin wyborowy GROT 762N zasilany amunicją 7,62 mm x 51 NATO, który lada moment trafi na wyposażenie  krajowych sił zbrojnych. 

Andrzej Duda obejrzał linię produkcyjną zakładu z nowoczesnym parkiem maszynowym. Odwiedził między innymi prototypownię, hartownię, stanowiska kontroli jakości, wydział obrabiarek cyfrowych czy dział montażu. Spotkał się także z pracownikami zakładu. Prezydent podkreślił, że w ciągu nadchodzących lat na potrzeby wojska dostarczonych zostanie około 200 tysięcy karabinków GROT. Dodał:

Mamy nadzieję, że w przyszłości, w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wszystkie polskie służby będą otrzymywały broń, która produkowana jest w „Łuczniku” w Radomiu. Dzisiaj jest to także jeden z naszych hitów eksportowych testowany w twardych warunkach wojny na Ukrainie. Naszym Grotami posługują się żołnierze ukraińscy broniący swojej ojczyzny przed rosyjską agresją. Te doświadczenia, które są zbierane z warunków frontowych na Ukrainie mają ogromną wartość

Swoją wizytę w Fabryce Broni Andrzej Duda zakończył na strzelnicy, gdzie przygotowano prezentację Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej oraz innych produktów wytwarzanych w radomskim zakładzie w tym pistoletów samopowtarzalnych, a także pistoletu VIS wz. 35 z 1938 r. oraz maszynowego STEN 9 × 19 mm Parabellum.

Źródło: Fabryka Broni Łucznik