Radom i okolice Wiadomości

W 2029 r. radomskie lotnisko obsłuży 1,5 mln pasażerów

Według Planu Generalnego Portu Solidarność, w 2029 r. radomskie lotnisko obsłuży 1,5 mln pasażerów. Prognozy przewidują, że liczba gości będzie systematycznie rosnąć.

Plan Generalny Portu Solidarność na lata 2028-2060 kompleksowo przedstawia rozwój Centralnego Portu Komunikacyjnego pod względem realizacji postępów budowlanych oraz prognozy dotyczące obsługi ruchu lotniczego. W dokumencie zostały również przedstawione przewidywania dotyczące radomskiego lotniska.

Według prognoz Międzynarodowego Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych polski rynek lotniczy będzie rozwijał się dynamicznie. W 2024 r. krajowe porty lotnicze obsłużą taką samą liczbę pasażerów, co w 2019 r. Według przewidywań Radom obsłuży za dwa lata 600 tys. gości. Jednakże już w 2029 r. będzie to 1,5 mln pasażerów. W dalszej perspektywie, czyli w 2060 r. na radomskie lotnisko zawita 2,4 mln gości. Prognoza przewiduje, że Port Solidarność pozytywnie wpłynie na rozwój ruchu lotniczego, poprzez zwiększenie oferty rejsów przesiadkowych z i do Polski. W założeniu ma obsłużyć 64,8 mln pasażerów.

Jak informuje Mariusz Piotrowski z portalu fly4free.pl, by lotnisko osiągnęło rentowność, musi obsłużyć ok. 1,5-2 mln pasażerów. Wskazuje, że radomski port lotniczy, który jest lotniskiem dla tanich linii i czarterów, gdzie wszelkiego rodzaju opłaty są na niższym poziomie, bez pasażera ze stolicy osiągnięcie tej wartości jest niemożliwe.

Źródła informacji: rynek-lotniczy.pl/fly4free.pl