W zrewitalizowanym budynku dawnej Fabryki Broni powstanie centrum konferencyjno-wystawiennicze „Forum Radom”. Inwestycja może kosztować nawet 500 mln zł.
Podczas II Kongresu Radom Przyszłości, który odbył się 30 czerwca 2023 roku, ogłoszono, że w miejscu dawnej Fabryki Broni powstaniecCentrum konferencyjno-wystawiennicze „Forum Radom”.
II Kongres Radom Przyszłości. Jakie plany dla miasta? [+FOTO]
W projekcie dot. budowy centrum konferencyjno-wystawienniczego „Forum Radom” będą współpracowały dwie dotąd konkurujące między sobą pracownie architektoniczne, które odpowiadają m.in. za Hydropolis we Wrocławiu, odsłonięcie podziemi rynku w Krakowie czy Muzeum Powstania Warszawskiego.
„Forum Radom” ma być przede wszystkim miejscem spotkań i dialogu wspólnoty historycznej regionu Trójmorza służącym do transgranicznej wymiany doświadczeń.
Ponadto budynek byłej Fabryki Broni wykorzystane zostanie do stworzenia przestrzeni ekspozycyjnej poświęconej historycznym i współczesnym związkom kulturowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie to również przestrzeń innowacji społecznych w skali miasta i regionu.
Co ciekawe, w budynku znajdzie się także centrum edukacji i aktywności ekologicznych wraz z parkiem doświadczeń dot. odnawialnych źródeł energii.
Ogrody w przestrzeniach dachu oraz atrium będą stanowiły główny trzon ekosystemu budynku.
Powierzchnia użytkowa po modernizacji budynku wyniesie 17 tys. m².
Europoseł Adam Bielan mówił dziś w rozmowie z twojradom.pl o detalach inwestycji. Jak tłumaczył, pieniądze na nią przeznaczone będą pochodzić z Krajowego Plan Odbudowy.
– Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie nabór. Dzisiaj podpisano umowę pomiędzy rządem Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a właścicielem tego budynku czyli Agencją Rozwoju Przemysłu. Wszystkie prace, które toczyły się przez rok, to były prace przygotowujące właśnie do takiego złożenia wniosku – mówił w rozmowie z twojradom.pl europoseł, Adam Bielan.
Jak dodał europoseł, koncepcja „Forum Radom” jest przygotowana.
– Oczywiście trzeba rozpocząć przygotowania do właściwej budowy, na szczęście Agencja Rozwoju Przemysłu była cały czas w kontakcie z konserwatorem zabytków i to sprawiło, że te wymogi formalne są w zasadzie spełnione, więc natychmiast po rozpoczęciu naboru będziemy gotowi do złożenia wniosku – mówił Adam Bielan.
Jak poinformował Adam Bielan, koszt realizacji tego projektu maksymalnie sięgnie kwoty 500 milionów złotych. Inwestycja powinna trwać około 3-4 lat.
Fot. Adam Szabelak