Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

W Iłży odbędzie się spotkanie z barabaniarzami

W Iłży odbędzie się spotkanie z barabaniarzami. Wydarzenie przebiegnie pod hasłem „Siła Tradycji”.

W poniedziałek, 25 marca 2024 roku o godz. 18 w siedzibie Powiatowego Instytutu Kultury (Iłża, ul. Jakubowskiego 5), odbędzie się spotkanie z iłżeckimi barabaniarzami. Ponadto w trakcie wydarzenia odbędzie się koncert.

– W tygodniu poprzedzającym Wielkanoc opowiemy o iłżeckim barabanieniu, którego tradycja liczy sobie kilkaset lat i jest nierozerwalnie związana z tymi Świętami

przekazał PIK.

Co ciekawe, latem ubiegłego roku zwyczaj, jako jedyny w Powiecie Radomskim, został wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski. 

– Gdyby ktoś, jakimś cudem jeszcze, nie wiedział o co chodzi, to przypominamy. W noc poprzedzającą niedzielę Zmartwychwstania Iłżę wypełnią odgłosy wielkiego bębnienia na dużym barabanie. Tradycja sięga XVII w., na co wskazuje umieszczona ma instrumencie data. Trasa iłżeckiego barabanienia liczy około dziesięciu kilometrów. Pochód startuje o północy, a kończy się tuż przed rozpoczęciem mszy rezurekcyjnej w parafialnym kościele w Iłży. Wędrując po Iłży, barabaniarze zatrzymują się, kilkanaście razy, czasem częściej, w wybranych miejscach, np. przed domami najstarszych iłżan i grają

informują organizatorzy.

Na spotkaniu, które zatytułowano „Siła Tradycji”, o zwyczaju i ciężkiej pracy związanej z jego kultywowaniem opowiedzą sami barabaniarze, na czele z głównym z bębniarzem Marianem Rachudałą i inicjatorem wpisania zwyczaju na zaszczytną listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski Łukaszem Babulą z muzeum w Iłży.

Baraban iłżecki brzmi tylko raz w roku i zawsze wybijany jest na nim ten sam rytm. Jak wielkie są możliwości takiego instrumentu i jak wspaniałą muzykę można tworzyć przy użyciu bębnów zaprezentują 25 marca grupy bębniarskie. Popis dadzą: Boom Company i Otwarty Teatr Perkusyjny.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Źródło: PIK