Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

W powiecie radomskim rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa

W poniedziałek 17 kwietnia 2023 roku, w powiecie radomskim rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Kto podlega obowiązkowi wojskowemu?

Do kwalifikacji wojskowej są obowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia. Obowiązek stawienia się, trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lat życia. Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia.

Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 1 jest budynek Starostwa Powiatowego przy ul. Mazowieckiego 7 w Radomiu – sala konferencyjna (p. 228, II piętro).

Komisja będzie pracować w dni robocze w godz.  16.00-20.00 (z przerwą od 1 do 5 maja), natomiast kwalifikacja wojskowa kobiet odbędzie się tylko w dniu 7 czerwca.

Kwalifikacja Wojskowa 2023

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2023 r. podlegają:
1.     mężczyźni urodzeni w 2004 r.;
2.     mężczyźni urodzeni w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3.     osoby, które w latach 2021 i 2022:
a)       zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b)       zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu  na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek  o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji;
4.     kobiety urodzone w latach 1999—2004, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 202022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą szkolę zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (czyli zawodów: medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy);
5.     osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie ściśle  określonym w wezwaniu. Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia:

1.   osobie wyznaczonej przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta):
•     dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
•     dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej,
jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
2.   powiatowej komisji lekarskiej — posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
3.   Szefowi Wojskowego Centrum Rekrutacji:
•     aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
•     dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,

Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.

Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej – kategoria zdolności “B” nie są przenoszone do rezerwy aż do czasu poddania ich ponownym badaniom lekarskim i ostatecznym zaliczeniu do kategorii zdolności “A”, “D” lub “E”.

W powiecie radomskim termin kwalifikacji wojskowej, zgodnie z obwieszczeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 23 marca 2023 r., został ustalony na okres od 17 kwietnia do 7 czerwca 2023 r.

Źródło: powiat radomski