Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

W Radomiu powstanie Miejski Urząd Pracy. Radni przyjęli uchwałę

To już pewne. W Radomiu powstanie Miejski Urząd Pracy. Funkcjonować będzie również dotychczasowy Powiatowy Urząd Pracy. Radni przyjęli uchwałę.

W ostatnim czasie na łamach naszego portalu informowaliśmy o planach utworzenia w Radomiu Miejskiego Urzędu Pracy. Przypomnijmy, że obecnie gmina Radom zleca obsługę bezrobotnych z Radomia Powiatowemu Urzędowi Pracy i za to płaci więcej niż powinna.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej (24.06) wiceprezydent Marta Michalska-Wilk przedstawiła projekt uchwały intencyjnej, której celem jest powołanie Miejskiego Urzędu Pracy w Radomiu. Zasadniczym argumentem za utworzeniem MUP są pieniądze wydawane dotychczasowo przez miasto na PUP.

– Szanowni Państwo, wydaje mi się, że argumentem zasadniczym jest to, że wydając tyle milionów rocznie, po pierwsze, powinniśmy wiedzieć, na co te pieniądze są wydawane, a po drugie, powinniśmy mieć realny wpływ na cokolwiek. A my nie mamy wpływu na nic. Chcemy utworzyć Miejski Urząd Pracy, ponieważ jako miasto nie mamy wpływu na łagodzenie bezrobocia, nie mamy wpływu na wydatki ponoszone przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu. Nie mamy wpływu na współpracę z przedsiębiorcami i kwestię wpływu na zatrudnienie pracowników. Właśnie ostatnia głośna sprawa odwołania dyrektora PUP to pokazała

mówiła podczas sesji Rady Miejskiej Marta Michalska-Wilk.

– Z roku na rok kwota, jaką przeznaczamy na funkcjonowanie PUP, rośnie. Tylko w 2024 roku starostwo powiatowe wnioskuje o 13 milionów złotych. W 2023 r. było to 10 mln 756 tys. zł, w 2022 r. – 9,5 mln zł, w 2021 r. – 9 mln zł, a w 2020 r. – blisko 8,5 mln zł. Ponosimy coraz większe wydatki, nie mając żadnego wpływu

dodała wiceprezydent.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Radomiu, włodarze miasta przekazali również, że miejskie urzędy pracy działają między innymi w Kielcach i Częstochowie. Wstępnie prace w Miejskim Urzędzie Pracy może podjąć około 120 osób, co wiąże się z kosztami wynoszącymi około 10 milionów złotych.

Roczny koszt utrzymania urzędu szacowany jest na 1 milion 100 tysięcy złotych. Niewykluczone, że część pracowników znajdzie zatrudnienie w nowym urzędzie, przechodząc z Powiatowego Urzędu Pracy.

Na ten moment nie wiadomo, gdzie Miejski Urząd Pracy miałby swoją siedzibę, jednak w tej sprawie toczą się wstępne rozmowy.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 14 radnych, 6 było przeciwko, 1 wstrzymał się od głosu.