Materiał Partnera

W sezonie grzewczym lepiej kupić pellet czy ekogroszek? Oto nasze porównanie!

To nie ulega wątpliwości. W ostatnich latach najpopularniejszymi rozwiązaniami grzewczymi w Polsce są pellet oraz ekogroszek. Lwia część Klientów indywidualnych podąża za przepisami czy chęcią ochrony otaczającego nas środowiska, stawiając na dwóch liderów branży pod tym właśnie względem. Zastanawiasz się czy pellet jest lepszy od ekogroszku? A może to ekogroszek deklasuje pellet pod najważniejszymi dla użytkownika indywidualnego aspektami? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości. Stworzyliśmy porównanie obu surowcach w trzech kluczowych kategoriach: skład oraz produkcja, cena i czystość podczas spalania. Zobacz efekty – przeczytaj nasz artykuł.

1. Skład oraz produkcja – czym ekogroszek różni się od pelletu?

W obu omawianych tutaj przypadkach można powiedzieć o bardzo dobrym składzie, który sprawia, że zarówno pellet, jak i ekogroszek są efektywnymi, polecanymi opcjami na opał dla użytkownika indywidualnego. Potrzebujesz nieco więcej szczegółów? Proszę bardzo! Pelletem nazywa się tak na dobrą sprawę sprasowany granulat, przeważnie wykonywany z odpadów drzewnych. Tutaj wręcz doskonale sprawdzają się trociny lub resztki w postaci wiór. Ekogroszek natomiast stanowi węgiel kamienny o niskiej zawartości siarki oraz popiołu. Sprawia to, że jest on nieco bardziej przydatny dla otaczającego nas środowiska, chociaż pellet pod takim kryterium również notuje zadowalające ekspertów i przyrodę wyniki. Obie formy opałowe charakteryzują się wysoką kalorycznością, co bezpośrednio przekłada się na efektywność w produkcji ciepła przy zminimalizowaniu zużywania materiału opałowego. To właśnie dlatego pellet czy też ekogroszek nazywane są zdecydowanie najbardziej ekologicznymi rozwiązaniami na współczesnym rynku.

2. Cena – co wpływa na ich wysokość i czy pellet jest droższy od ekogroszku?

Analizując ceny pelletu i ekogroszku ponownie należy dojść do wniosku, że obie formy grzewcze praktycznie są sobie równe. W obu przypadkach materiały będą podatne na aktualną sytuację na rynku, a kwoty płacone przez Klientów uzależnione będą również od dostępności surowców oraz od aktualnie trwającego sezonu. Dobrą praktyką będzie zamawianie tego typu materiału na opał u zaufanych dostawców. Na stronie internetowej https://wegiel-stach.pl/ znajdziesz ofertę firmy Stach Skład Opału, gdzie nabędziesz pellet bądź ekogroszek w naprawdę atrakcyjnych cenach!

3. Czystość podczas spalania – zobacz, jaki surowiec będzie bardziej ekologiczny

Dla wielu finalnych użytkowników kluczową informacją może okazać się czystość czy też emisje porównywanych tutaj materiałów. W końcu mówimy o czołówce ekologicznych rozwiązań naszego rynku. I tutaj pellet minimalnie bardziej wpisuje się w dewizę ochrony otaczającej nas przyrody. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji spalania wybranego przez Ciebie materiału. Pellet wydziela mniejszą liczbę szkodliwych substancji od ekogroszku. I to mimo faktu, że produkcja tego drugiego nazywana jest bardziej oszczędną dla środowiska. Należy mieć jednak na uwadze, że substancje szkodliwe emitowane przez pellet bądź ekogroszek są znikome w zestawieniu z alternatywami grzewczymi, znanymi w Polsce jeszcze kilka lat wstecz.