O tym się mówi PAP Polska i świat Społeczeństwo

Wicepremier Kowalczyk: tempo wzrostu cen żywności spadnie

Tempo wzrostu cen żywności spadnie – przewiduje wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Cena żywności na pewno nie będzie rosła, jak przez ostatni rok – dodaje.

Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi został zapytany w piątek w TVN24 o to, czy zostanie utrzymany zerowy VAT na żywność i jeśli tak, to do kiedy.

„W tej chwili jest decyzja na pół roku. (…) A potem to zobaczymy, jaka będzie cena żywności. Jeśli cena żywności całkowicie przestanie rosnąć, a może – daj Boże – jeszcze maleć, to wtedy VAT można przywrócić” – powiedział Kowalczyk.

Dopytywany, jakie są jego przewidywania w sprawie cen żywności, odparł: „Myślę, że tempo wzrostu cen żywności spadnie”. „Nie przewiduję, że może cena żywności spadnie, ale na pewno nie będzie rosła tak, jak to przez ostatni rok” – dodał.

Rząd zdecydował, że stawka VAT na żywność na poziomie 0 proc. zostanie utrzymana do 30 czerwca 2023 r. Na początku grudnia ub.r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/