Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

Wiceszefowa MFiPR: 44 proc. z funduszy polityki spójności trafi do samorządów

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora poinformowała w środę, że 44 proc. z funduszy polityki spójności otrzymają polskie samorządy. Przedstawicielka rządu rozmawiała z radomskim samorządowcami o planowanych przez nich inwestycjach z funduszy unijnych.

„Aż 44 proc. z funduszy polityki spójności spłynie bezpośrednio do polskich samorządów. Jest to naprawdę duże osiągnięcie. Polska jest największym beneficjentem, jeżeli chodzi o politykę spójności” – zauważyła wiceminister na konferencji prasowej, która w środę odbyła się w radomskim magistracie.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski przekazał, że Radom będzie zabiegał o pieniądze unijne na realizację kilku projektów. Wymienił wśród nich m.in. budowę Centrum Opieki Długoterminowej, utworzenie Parku Kulturowego Stary Radom i termomodernizację radomskich placówek oświatowych i kulturalnych.

Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała, po niemal trzech latach, 137 mld euro dla Polski w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.

Zablokowane dotychczas fundusze dla Polski to nie tylko 60 mld euro z KPO, ale również 76 mld euro funduszy z polityki spójności, czyli łącznie mniej więcej 600 mld zł. Komisja Europejska wydała w czwartek wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy. Komisja uznała, że Polska spełniła tzw. kamienie milowe, m.in. dotyczące niezależności systemu sądowniczego, co umożliwia wypłatę środków w ramach pierwszego wniosku o płatność. W kolejnym kroku decyzja o przekazaniu środków Polsce będzie musiała zostać zaakceptowana przez państwa członkowskie. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ pad/