Wywiady

Wywiad z Czesławą Marcinkiewicz starostą gminy Dziewieniszki na Litwie

 

P.Sz: Jakie są największe problemy Polaków mieszkających na Litwie?

Cz.M: Obecnie nie ma tak dużych problemów, na które moglibyśmy narzekać, ale są problemy, które trzeba rozwiązywać. Są to miedzy innymi sprawy polityczne czy ekonomiczne, bo problem bezrobocia nie dotyczy tylko Polski, ale również wielu innych krajów. Jeśli chodzi o społeczność polską mieszkającą na Litwie to  chcielibyśmy, aby w jak najszybszym czasie Rząd Litewski przyjął ustawę o mniejszościach narodowych. Jeżeli Sejm taką ustawę przyjmie to nasze problemy same zaczną się rozwiązywać. Rząd litewski obiecuje ta sprawę załatwić na jesieni.

P.Sz: Jak się pielęgnuje Polskość na Litwie?

Cz.M: Po prostu żyjemy tą Polskością. W domach rozmawiamy po polsku, uczymy swoje dzieci języka polskiego, mamy organizacje społeczne, polityczne, w kościele mamy Mszę Św. po polsku. Ta Polskość jest żywa w naszych sercach nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Psz: Jak długo współpracują Państwo ze Starostwem Powiatowym w Radomiu i jakie korzyści to za sobą niesie?

Cz.M: Około 7 lat temu Rejon Solecznicki podpisał umowę ze Starostwem Powiatowym w Radomiu, jednym z głównych punktów umowy była opieka nad gminą Dziewieniszki. Powiat opiekuje się przede wszystkim szkołami, a więc stara się zorganizować nie tylko wakacje, ale również spotkania edukacyjne, gdzie młodzież powiatu radomskiego przyjeżdża na Litwę i odwrotnie. Mieszkamy na Litwie, która jest naszą ojczyzną, ale nie zapominamy o swoim pochodzeniu. Chcemy tę Polskę poznawać, wiedzieć jak się rozwija. Polska jest dla nas wzorem.

P.Sz: Dziękuje bardzo za wywiad

Cz.M: Ja również dziękuję