Historia Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Ogromny marsz kibiców Radomiaka w 50. rocznicę Czerwca 1976 [+FOTO]

Czwartkowy wieczór w Radomiu upłynął pod znakiem pamięci o wydarzeniach sprzed pół wieku. Setki kibiców Radomiaka zgromadziły się przy pomniku ks. Romana Kotlarza, aby wspólnie uczcić 50. rocznicę Radomskiego Czerwca ’76 – jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii miasta.

Przed rozpoczęciem marszu przypomniano historię robotniczego buntu z 25 czerwca 1976 roku oraz sylwetkę ks. Romana Kotlarza, który wspierał protestujących robotników i stał się jednym z symboli tamtych wydarzeń. Zieloni podkreślali, że spotkanie jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy pół wieku temu upomnieli się o godność, wolność i podstawowe prawa obywatelskie.

Po wystąpieniu uczestnicy wyruszyli ulicami miasta w kierunku Pomnika Radomskiego Czerwca 1976. W trakcie przemarszu nie brakowało znanych od lat okrzyków nawiązujących do wydarzeń sprzed pół wieku.

– To my, to my, warchoły!

skandowali uczestnicy marszu.

Wśród okrzyków pojawiło się również dobrze znane hasło:

– Gdyby nie Ursus, gdyby nie Radom…

Po dotarciu pod pomnik Radomskiego Czerwca ’76 odbyła się krótka uroczystość. Przedstawiciele środowisk kibicowskich oraz uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wspomniano ofiary protestów oraz wszystkich represjonowanych po wydarzeniach czerwca 1976 roku.

Tegoroczne obchody miały szczególny charakter. Mija bowiem dokładnie 50 lat od wydarzeń, które stały się jednym z kamieni milowych na drodze do narodzin Komitetu Obrony Robotników, a później „Solidarności” i przemian demokratycznych w Polsce.

Zobacz też:

Przypomnijmy, że 25 czerwca 1976 roku tysiące robotników wyszło na ulice Radomia w proteście przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności wprowadzonym przez władze PRL. Demonstracje przerodziły się w starcia z milicją i oddziałami ZOMO. W następnych dniach uczestnicy protestów byli zatrzymywani, bici, represjonowani oraz zwalniani z pracy. Komunistyczna propaganda określała ich mianem „warchołów”.

Zwieńczeniem środowych obchodów była efektowna oprawa pirotechniczna. Nad centrum miasta pojawił się czerwony blask odpalonych rac, które od lat są charakterystycznym elementem kibicowskich obchodów rocznicy Radomskiego Czerwca.

Zobaczcie zdjęcia!

Fot. Adam Szabelak

Fot. Oskar Klich