Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Za nami udany Powiatowy Jarmark Bożonarodzeniowy

To była wyjątkowa niedziela. Radosna, pachnąca choinką, smacznymi potrawami i radosną muzyką. II Powiatowy Jarmark Bożonarodzeniowy już za nami.

Na scenie można było zobaczyć kilka występów artystycznych. Między innymi „Kupczyk Power”, „Aktywne Dąbrowianki”, „Gozdowianki”, „Raz na Ludowo”, „Mąkosiaki”. Odbył się też szczególny koncert „Wolanianek”, bo cały zespół otrzymał podczas Jarmarku Medal 25 – lecia Powiatu Radomskiego.

Do Sławna przybył również biskup Marek Solarczyk, który złożył życzenia mieszkańcom. Wraz ze starostą, Waldemarem Trelką oraz wójtem gminy Wolanów, Ewą Markowską Bzduchą podzieli się opłatkiem z uczestnikami imprezy.

– Dziękuję mieszkańcom całego powiatu, którzy tak licznie przybyli na nasz jarmark. Myślę, że z roku na rok to przedświąteczne wydarzenie będzie stawać się tradycją naszego powiatu i zarazem czasem do dzielenia się dobrem z innymi. Cieszę się, że wraz z księdzem biskupem Markiem Solarczykiem oraz oraz panią wójt gminy Wolanów, Ewą Markowską – Bzduchą oraz księżmi z okolicznych parafii, mogliśmy złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem z mieszkańcami. Rodzina, miłość i wiara, te wartości jako Polacy kultywujemy od lat i życzę wszystkim, aby w te święta właśnie nie zapominać o tych wartościach

mówił Waldemar Trelka.

Ksiądz biskup Marek Solarczyk chętnie rozmawiał z mieszkańcami, dzielił się opłatkiem, nie odmawiał wspólnej fotografii. Odwiedził też stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i próbował smakołyków jakie serwowały koła ze wszystkich gmin.

– Życzę wam, abyście jeszcze bardziej odnowili swoją wrażliwość, pogłębiali swoją wiarę w to, że Bój jest razem z nami, aby to nam pomagało dzielić się tym dobrem z innymi, czego dowodem jest ten opłatek

składał życzenia mieszkańcom biskup diecezji radomskiej, Marek Solarczyk.

Popularnością w Sławnie cieszyła się wioska świętego Mikołaja, gdzie każdy chętnie fotografował się z prawdziwymi reniferami.

Były również konkursy i nagrody.

Podczas jarmarku rozstrzygnięte zostały dwa konkursy świąteczne, które Powiat Radomski organizował dla dzieci i młodzieży. Pierwszy konkurs plastyczny pod nazwą “Moje wymarzone święta”, w kategorii klasa I – III, zwyciężyła Zuzanna Wójcik z PSP Dąbrówka Podłężna. Drugie miejsce wywalczyła koleżanka z tej samej szkoły, Pola Starzyńska. Natomiast trzecie miejsce przypadło Nikoli Kruk z PSP w Sławnie. Ponadto wyróżniono pracę Marceli Wójcik z PSP Sławno.

Z kolei w kategorii IV – VI nagrodzono kolejno: 1. Lena Gibała (PSP Wolanów); 2. Magdalena Mital (PSP Mazowszany), 3. Amelia Dujko (PSP Mazowszany).

Przez kilka godzin podczas trwania Jarmarku, odbywał się konkurs na najładniej przystrojoną choinkę. Tutaj jury nie miało łatwego zadania, bo wszystkie drzewka przystrojone były z dużą pomysłowością. Rozstrzygnięto konkurs i pierwsze miejsce przypadło ekipie z PSP im. Orła Białego w Dąbrówce Podłężnej. Drugą lokatę wywalczyła choinka ustrojona przez uczniów ze Sławna, zaś trzecie miejsce przypadło podopiecznym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Wierzbicy.

Podobnie jak rok temu, nie zawiodła gwiazda wieczoru. Spod samiuśkich Tater przybyła na jarmark kapela góralska „Ciupaga”. Trochę skocznego folku góralskiego, ale przede wszystkim kolędy w trochę innych rytmach i aranżacjach. Na niskie temperatury przy takiej muzyce nikt nie narzekał. Wszak nogi same rytmicznie tupały po zmarzniętej nawierzchni.

Źródło: Powiat Radomski