Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Zabytkowa willa Ekiertów odzyskała dawny blask

Zakończyła się rewitalizacja zabytkowej willi Ekiertów, znajdującej się na terenie szpitala psychiatrycznego przy ul. Krychnowickiej w Radomiu. Będzie się w niej mieścić się Pracownia Psychologii Klinicznej i Zespół Opieki Środowiskowej. W czwartek budynek został ponownie oddany do użytku.

Zabytkowa willa pełniła ostatnio funkcję administracyjną. Teraz znajdują się w niej m.in. gabinety lekarskie i terapeutyczne. Budynek został poddany rewitalizacji i wyposażony w niezbędny sprzęt i meble.

– Koszt inwestycji to ponad 3,1 mln zł, z czego 3 mln zł przekazał samorząd województwa mazowieckiego

poinformował dyrektor Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu Mirosław Ślifirczyk.

Willa została wybudowana w latach 1925-30 i należała do rodziny Ekiertów. Kiedy zapadła decyzja o budowie Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, postanowiono ją zostawić i zaadaptowano na mieszkanie dla pierwszego dyrektora szpitala.

Pierwszy szpitalny pawilon ze 150 łóżkami oddano do użytku w 1965 r., a w kolejnych latach powstawały następne. Szpital psychiatryczny w Radomiu był wówczas jednym z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ agz/