Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży planem filmowym serialu 

Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży planem filmowym serialu. Kręcono tam serial pt. „Korona Królów. Jagiellonowie”.

Zamek w Iłży, po raz pierwszy stał się scenerią dla serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”. Nagrywki trwały od 22 do 27 października 2023 roku. Zamek iłżecki tym samym dołączył do zaszczytnego grona zamków o znaczącej pozycji w branży filmowej.

Zdjęcia do filmu głównie kręcono na zamku górnym, co stanowi kolejny korzystny aspekt prac konserwatorsko-odtworzeniowych murów zamkowych, rozpoczętych w 2021 roku. Zespół filmowy znakomicie wzbogacił mury zamkowe, chociaż na chwilę, nie tylko historycznymi postaciami, ale także autentycznym wyposażeniem przenoszącym nas w czasy średniowiecza.

Na planie filmowym pojawili się reprezentanci różnorodnych warstw społecznych tego okresu, ubrani w historyczne stroje. Obejmowali oni przedstawicieli władzy, czyli możnych ówczesnej epoki, służbę i zbrojnych. Nie brakowało również duchownych, takich jak mnisi, doskonale wpisujących się w atmosferę zamku, będącego siedzibą Biskupów Krakowskich. Zamek może z dumą prezentować kolejny sposób propagowania historii, równolegle do organizowanych wydarzeń historycznych.

Źródło: Zamek w Iłży