Od remontu zamku Biskupów Krakowskich minęły trzy lata. Teraz zamek w Iłży ponownie wymaga kolejnej modernizacji.
W maju br. informowaliśmy na łamach naszego portalu o tym, że stan zamku w Iłży się stale pogarsza. Podczas przeprowadzonych rozeznań stwierdzono, że z murów budowli odpadają kamienie, a także, że część z murów jest wilgotna. Ponadto, pomiary wykazały, że baszta się pochyla.
Witold Bujakowski, kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” poinformował wówczas, że prace przy renowacji zamku przebiegły.. za szybko.
Teraz burmistrz Iłży, Marek Łuszczek przekazał mieszkańcom raport oraz opinię konserwatorską na temat prac renowacyjnych zamku górnego przeprowadzonych w 2021 roku.
Z dokumentu opublikowanego na stronie ilza.pl wynika, że podczas ekspertyzy wykonanej przez Marcina Górskiego, konserwatora zabytków, wykryto liczne uchybienia techniczne oraz braki w dopracowaniu detali architektonicznych. W ocenie konserwatorskiej zwrócono uwagę na stan zaprawy, nadproży okiennych i drzwiowych, a także na sposób zabezpieczenia korony murów.
Raport podkreśla również, że system odwodnienia może nie spełniać swojej funkcji. Na całym obiekcie widać znaczne ubytki zaprawy oraz silnie zlasowaną zaprawę na koronie muru, która jest na tyle słabo związana w spoinach, „że można ją wydłubywać palcem”.
Przyczyną tego zjawiska mogą być źle dobrane składniki lub wykonywanie prac w zbyt niskich temperaturach. Wizualne oględziny sugerują, że do prac murarskich użyto zaprawy wapiennej opartej na historycznej recepturze, jednak charakteryzującej się słabym wiązaniem.
Marek Łuszczek, burmistrz Iłży podkreślił, że usterki występujące na zamku nie stanowią zagrożenia dla zwiedzających. Wkrótce odbędzie się spotkanie burmistrza Iłży z wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz wykonawcą ostatniego remontu, które zadecyduje o dalszych losach iłżeckiego zamku.
Pełny raport dostępny jest TUTAJ.