Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się Kameralne Lato

Już po raz szesnasty, w pierwszym tygodniu lipca, w Radomiu odbędą się Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato.

Rozpoczną się one w niedzielę, 2 lipca. W tym roku najważniejsze wydarzenia będą się odbywały pod szyldem Freedom Film Festival. Tradycyjnie zaplanowano też programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania sekcji branżowej oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

– To bezcenne, że ludzie, którzy tak wiele znaczą w branży filmowej pojawiają się w Radomiu i wywożą z miasta dobre wspomnienia. To później wraca na przykład w postaci tego, że Radom staje się planem filmowym. Cenne jest też to, że młodzi ludzie z całej Europy mogą poznać nasze miasto. Mam nadzieję, że w tym roku będzie równie ciekawie jak w poprzednich latach – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Kameralne Lato, zgodnie z tradycją, otworzy zjazd samochodów zabytkowych, wśród których wybrane zostanie najbardziej filmowe auto. Po nim organizatorzy zaproszą do kina samochodowego, gdzie wyświetlony zostanie film „Mad Max: Na drodze gniewu”. Ceremonię finałową w radomskim Teatrze Powszechnym uświetni nietypowy, bo rapowy, koncert. Swoje autorskie utwory zaprezentuje aktor, raper i (od niedawna) reżyser Sebastian Fabijański.

Freedom Film Festival, nad którym pieczę sprawuje dyrektor artystyczny Łukasz Adamski, to przede wszystkim dwa konkursy filmowe. W uruchomionym w ubiegłym roku Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych wezmą udział produkcje z całego świata, m.in. z Australii, Finlandii, Filipin czy Izraela. Filmy z sekcji międzynarodowej oceni jury w składzie: Krzysztof Zanussi (przewodniczący), Lena Góra i Agnieszka Glińska. Z kolei w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych będzie można zobaczyć dwadzieścia polskich krótkich metraży. O tym, który z nich zwycięży, zadecydują Michał Oleszczyk (przewodniczący), Małgorzata Zajączkowska oraz – jak co roku – Marek Świszcz i pełniąca rolę ambasadorki Kameralnego Lata Anna Mucha.

Amfiteatr doceniony przez Narodowe Centrum Kultury

Podczas projekcji plenerowych „Niebo nad Radomiem” zostaną zaprezentowane filmy dotykające tematu wolności. – Freedom Film Festiwal ma to być festiwalem, który opowiada o wolności w najróżniejszych aspektach. To jest wolność polityczna, osobista, czy wolność słowa. Staramy się, by te filmy łamały pewnego rodzaju kleszcze, które cenzurują sztukę – mówi Łukasz Adamski, dyrektor artystyczny Kameralnego Lata. Obrazy sci-fi „Ex Machina” (reż. Alex Garland) oraz „Raport mniejszości” (reż. Steven Spielberg) będą punktem wyjścia do dyskusji na temat zagrożeń i ograniczeń, jakie w tym aspekcie niesie ze sobą rozwój AI. Natomiast „Roving Woman” w reżyserii Michała Chmielewskiego, jak na rasowe kino drogi w amerykańskim stylu przystało, ukaże wolność jednostki w jej najbardziej klasycznym wymiarze. Wprowadzenia do filmów i dyskusje po nich poprowadzą Michał Oleszczyk, Łukasz Adamski i Natalia Hluzow.

Nie zabraknie także pokazów specjalnych z udziałem zaproszonych gości. W plenerowym pokazie filmu „Roving Woman” udział weźmie Lena Góra, swoje najnowsze dzieło pt. „Liczba doskonała” zaprezentuje sam Krzysztof Zanussi, zaś Sebastian Fabijański opowie o swoim debiutanckim krótkim metrażu „Hawaje”, który zostanie pokazany na dziedzińcu Klubu Festiwalowego. Zobaczymy też poświęcone sytuacji w Ukrainie dokumenty Magdaleny Juszczyk, z którą będzie można podyskutować po projekcji.

Konkursy filmowe w ramach Kameralnego Lata to nie tylko te oceniane przez jurorów podczas Freedom Film Festival. Jak co roku odbędzie się Konkurs Filmów Odrzutowych „Hyde Park”, w którym prezentowana jest twórczość początkujących filmowców, wymykająca się jednoznacznym klasyfikacjom.

Wierni Bogu i Ojczyźnie. W „Ogrodzie z Historią” odbyło się kolejne spotkanie

Jedną z najważniejszych misji Kameralnego Lata jest edukacja – zarówno w zakresie realizacji krótkich form filmowych, jak i w obszarze profilaktyki społecznej i uwrażliwiania młodych ludzi na problemy współczesnego świata poprzez podejmowanie kreatywnych działań. W tym roku ponownie przeprowadzone zostaną dwa cykle warsztatowe – Mazowieckie Warsztaty Filmowe ABC Pracy z Kamerą skierowane do nastolatków z Radomia i okolic oraz Międzynarodowe Warsztaty Filmowe „Together” dla młodzieży z Polski, Francji, Niemiec i Włoch, realizowane w ramach programu Erasmus+.

Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział także w wydarzeniach towarzyszących. Akademia Zawodowców to okazja dla każdego nastolatka, by poznać tajniki aktorstwa filmowego od kuchni. Dla jeszcze młodszych pasjonatów kina zorganizowane zostaną spotkania filmowe Kameralne Lato Dzieciom, podczas których zobaczą hity „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona” oraz „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!”. Dowiedzą się także, jak powstaje film i jak dbać o bezpieczeństwo.

Finałowa gala Kameralnego Lata odbędzie się 8 lipca. Po niej organizatorzy zapraszają na balkonowy koncert muzyki filmowej na ulicy Moniuszki.

Źródło: UM Radom