Historia Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Wierni Bogu i Ojczyźnie. W „Ogrodzie z Historią” odbyło się kolejne spotkanie

W „Ogrodzie z Historią” odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem dotyczyło „Niezależnego Harcerstwa”.

W „Ogrodzie z Historią” odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem dotyczyło niezależnego harcerstwa w PRL.

W czwartek, 22 czerwca 2023 roku w Ogrodzie z Historią przy ulicy Nadrzecznej 64 odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem dotyczyło niezależnego harcerstwa w PRL. Mimo upalnej pogody na spotkaniu pojawiła się liczna grupa pasjonatów historii najnowszej Polski.

Swoją prelekcję w trakcie wydarzenia wygłosił prof. Marek Wierzbicki, harcerz i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej z delegaturą w Radomiu.

Za nami kolejny „Ogród z Historią”. Naszkicowano Portret Kobiety

Prof. Marek Wierzbicki w niezwykle interesujący sposób opowiadał o historii niezależnego harcerstwa w PRL. Nie zabrakło również śpiewów. W trakcie wydarzenia obecni goście zbudowali też tradycyjny, harcerski krąg.

Spotkanie przy ulicy Nadrzecznej 64 pozwoliło poznać także nową wystawę w „Galerii na Płocie”, wystawa dotyczyła harcerstwa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Czym było niezależne harcerstwo?

Niezależne harcerstwo w Polsce to ruch harcerski działający niezależnie od Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP), który jest tradycyjną organizacją harcerską w kraju. Niezależne harcerstwo powstało w odpowiedzi na pewne kwestie ideologiczne i organizacyjne, które niektórzy harcerze uważali za niezgodne z ich przekonaniami.

Filip Chrzanowski: „Ogród z historią” to zachęta do angażowania się w sprawy Ojczyzny

Ruch niezależnego harcerstwa w Polsce skupiał się na promowaniu wartości harcerskich, takich jak służba innym, przyjaźń, samorozwój i kontakt z naturą. Niezależne drużyny harcerskie organizowały obozy, zbiórki, działania społeczne i szkolenia, podobnie jak tradycyjne drużyny harcerskie.

Niezależne harcerstwo nie było formalnie uznane przez państwo ani nie było częścią Światowej Organizacji Ruchu Harcerskiego (WOSM). Miało jednak swoje własne organizacje i struktury, które działały lokalnie, regionalnie i krajowo. Współpracowały one również z podobnymi ruchami harcerskimi na świecie.

Niezależne harcerstwo w Polsce jest związane z długą historią harcerstwa w kraju, korzeniami sięgającą czasów sprzed II Rzeczpospolitej. Pomimo niezależności, ruch ten czerpie inspirację z tradycji harcerskich i stara się przekazywać wartości harcerskie kolejnym pokoleniom.

Więcej na temat niezależnego harcerstwa można przeczytać TUTAJ.