341 lat temu Jan III Sobieski uratował Europę zwyciężając w Bitwie pod Wiedniem. Po zwycięskim starciu Jan III Sobieski wysłał papieżowi Innocentemu XI krótki liścik, w którym parafrazując słowa Juliusza Cezara, napisał: „Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.
Latem 1683 roku Turcja rozpoczęła ofensywę przeciwko Austrii, co doprowadziło do oblężenia Wiednia. Potężna armia turecka, licząca 110 tysięcy żołnierzy pod dowództwem wielkiego wezyra Kara Mustafy, ruszyła w czerwcu z Adrianopola przez Węgry, docierając pod Wiedeń 14 lipca. Wojska austriackie, dowodzone przez księcia Karola Lotaryńskiego, nie mogły stawić czoła przeważającym siłom wroga, dlatego wycofały się w głąb kraju.
W tym czasie austriacki poseł poprosił o pomoc króla Jana III Sobieskiego. W wyniku zawartego wcześniej przymierza, 2 sierpnia Sobieski wyruszył z Krakowa na czele 27 tysięcy żołnierzy, nie czekając na spóźniające się oddziały litewskie. Po długim marszu, 3 września, wojska sprzymierzone spotkały się w Tulln nad Dunajem. Tam Sobieski przejął dowództwo nad całością sił, które liczyły łącznie 67 tysięcy żołnierzy, w tym 31 tysięcy kawalerii.
12 września 1683 roku doszło do decydującej bitwy pod Wiedniem. Polskie wojska, w tym husaria, prowadzone przez Sobieskiego, przebiły się przez trudny teren Lasu Wiedeńskiego, zaskakując Turków. Wezyr Kara Mustafa nie przewidział ataku z tej strony, co przyczyniło się do chaosu w szeregach tureckich. Około godziny 18.00 polska husaria ruszyła do szarży, rozbijając tureckie oddziały i zmuszając je do ucieczki.
Zwycięstwo pod Wiedniem było pełne. Sobieski osobiście poprowadził 20 tysięcy kawalerii do najsłynniejszej w dziejach szarży husarii. Bitwa, która trwała 12 godzin, zakończyła się całkowitą klęską armii tureckiej. Straty Turków wyniosły około 10 tysięcy zabitych, podczas gdy sprzymierzeni stracili około 1500 ludzi. Zwycięstwo to zatrzymało ekspansję turecką w Europie, a dowództwo Sobieskiego przyczyniło się do klęski osmańskiej armii.
Co ciekawe, po zwycięskiej bitwie Jan III Sobieski wysłał papieżowi Innocentemu XI krótki liścik, w którym parafrazując słowa Juliusza Cezara, napisał: ‚Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył’
Źródło: Wojsko Polskie / Bialykruk.pl / Fot. Wikipedia