Ekspresowa droga S12 coraz śmielej zbliża się do Radomia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o złożeniu wniosku o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla odcinka Przysucha – Wieniawa. To istotny krok w kierunku rozpoczęcia prac budowlanych na jednym z kluczowych fragmentów trasy, która połączy centralną Polskę z wschodnią granicą państwa.
Nowy odcinek o długości 14,7 km przebiegać będzie przez gminy Przysucha i Wieniawa w powiecie przysuskim oraz gminę Wolanów w powiecie radomskim. Docelowo S12 połączy autostradę A1 w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego z przejściem granicznym w Dorohusku, stając się istotnym szlakiem komunikacyjnym dla regionów łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Odcinek Przysucha – Wieniawa to część jednego z dwóch sąsiadujących fragmentów S12 o łącznej długości ponad 29 km, prowadzących od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego w kierunku Radomia i Lublina.
Zobacz też:
Ekspresówka ma w przyszłości odciążyć zatłoczoną DK12, która biegnie przez wiele miejscowości i często powoduje spore utrudnienia dla mieszkańców i kierowców. Średni dobowy ruch między Piotrkowem Trybunalskim a Radomiem wynosi od około 10 tysięcy pojazdów w pobliżu Radomia do niemal 25 tysięcy w okolicach Piotrkowa. Nowa droga ekspresowa ma usprawnić ten ruch, zapewniając szybsze i bezpieczniejsze połączenie.
Projektowany odcinek będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, każdy o szerokości 3,5 metra, oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. Na trasie zaplanowano budowę dwóch węzłów – Przysucha (na przecięciu z DW727) i Wieniawa (na skrzyżowaniu z obecną DK12). Kierowcy będą mogli skorzystać z dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych – Wieniawa Północ i Wieniawa Południe. Powstanie także obwód utrzymania drogi, liczne wiadukty, mosty i inne obiekty inżynierskie.
Projekt uwzględnia również ochronę środowiska – zaplanowano trzy duże przejścia dla zwierząt oraz wiele przepustów. Bezpieczną infrastrukturę zyskają również piesi i rowerzyści, dla których przy trasie powstanie nowoczesna infrastruktura dostosowana do ich potrzeb.
Od momentu złożenia wniosku wykonawca ma 9 miesięcy na uzyskanie decyzji ZRID. Na prace budowlane przewidziano 22 miesiące, z wyłączeniem okresów zimowych (od 16 grudnia do 15 marca). Wartość inwestycji to 597,4 mln zł, a za jej realizację odpowiada Grupa Mirbud.
Źródło: rynekinfrastruktury.pl / cozadzien.pl / mojradom.pl