Historia Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Bunkier porucznika „Igły” został zrekonstruowany

Bunkier porucznika „Igły” został zrekonstruowany. W lesie między wsiami Podsuliszka i Antoniów w gminie Skaryszew odbyły się oficjalne uroczystości.

O tym, że zbliża się uroczyste otwarcie zrekonstruowanego bunkra porucznika „Igły”, informowaliśmy w grudniu. Przypomnijmy więc, że w marcu 2023 r. Związek Piłsudczyków Radom nawiązał współpracę z Fundacją PGE  w zakresie realizacji  projektu „Ocalić od zapomnienia – bunkry ostatnie ślady walki i męczeństwa Żołnierzy Niezłomnych na ziemi radomskiej”.

Dzięki wsparciu Fundacji PGE zrekonstruowano bunkier Żołnierzy Niezłomnych w lesie w okolicach miejscowości Podsuliszka. Co ciekawe, zrekonstruowany bunkier powstał w miejscu oryginalnego bunkra, który zbudowali żołnierze z grupy pod komendą Tadeusza Zielińskiego pseud. Igła w 1947 roku.

Oficjalne uroczystości odbył się 30 grudnia 2023 roku w lesie między wsiami Podsuliszka i Antoniów w gminie Skaryszew.

– Podczas uroczystości historię bunkra przedstawił prezes Związku Piłsudczyków Radom Dariusz Sońta. Wśród  zaproszonych gości byli między innymi Dionizy Krawczyński – Komendant Marszu Szlakiem I Kadrowej z Krakowa do Kielc, który przybył z  proporcem dowódcy 27 Pułku Ułanów, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z dyrektorem Nadleśnictwa Radom Andrzejem Matysiakiem, Wiktor Cielecki ze Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Szydłowca i Krzysztof Lechowski oraz Artur Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Przysuchy

relacjonują organizatorzy.

W uroczystościach wzięli też udział przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej z Karolem Kowalskim na czele oraz członkowie Związku Strzeleckiego.

Źródło: Fot. Związek Piłsudczyków Radom (Autorzy zdjęć: Marek Gawor i Wiktor Cielecki (kb)