PAP

Co Europa robi dla mnie – sprawdź to przed wyborami do PE

Dowiedz się, co Unia Europejska robi, by poprawić twoje życie codzienne – zachęca Parlament Europejski przed nadchodzącymi wyborami. Na specjalnej stronie internetowej sprawdzimy jak unijne prawodawstwo wpływa na nasze finanse, prawa i wolności, czy zakupy. Jest to jeden z elementów nadchodzącej kampanii profrekwencyjnej: „Wykorzystaj swój głos”.

W przypadku zakupów np. przez internet możemy zmienić zdanie i w ciągu 14 dni zwrócić towar bez podania przyczyny. Także zaciągając pożyczkę konsumencką, przepisy pozwalają nam odstąpić od umowy w ciągu dwóch tygodni od jej podpisania, gwarancja prawna na produkty w całej UE wynosi co najmniej dwa lata, a w sieci mamy prawo żądać od platform internetowych, by usunęły nasze dane – to tylko niektóre przykłady wpływu unijnych regulacji na codzienne życie Europejczyków.

Na stronie: „Co Europa robi dla mnie” znajdziemy więcej przykładów tego, co Unia robi lub zrobiła dla poszczególnych grup – od pracowników, rodziców czy pacjentów przez podatników, seniorów, dzieci, aż po miłośników opery, sztuk cyrkowych czy graczy gier wideo.

Strona podzielona jest na sekcje: „Dowiedz się, co UE robi, by poprawić twoje życie codzienne” i „Dowiedz się, jak UE wspiera twoją okolicę”. W tej drugiej precyzyjnie możemy wybrać region lub konkretną miejscowość i przyjrzeć się projektom, jakie zostały tam zrealizowane dzięki funduszom UE.

Strona jest tylko jednym z elementów nadchodzącej kampanii profrekwencyjnej Parlamentu Europejskiego, która w tym roku przebiegać będzie pod hasłem: „Wykorzystaj swój głos”.

„Podobnie jak w poprzednich latach, PE zamierza informować opinię publiczną o nadchodzących wyborach i ich znaczeniu dla przyszłości Europy. Instytucjonalne działania komunikacyjne są bezpartyjne i uzupełniają kampanie partii politycznych i poszczególnych kandydatów, koncentrując się na osiągnięciach UE i Parlamentu oraz znaczeniu udziału w procesie demokratycznym poprzez głosowanie” – zapowiada Parlament Europejski.

Podczas konferencji prasowej „100 dni do wyborów” poinformowano, że koszt całej kampanii jest szacowany średnio na ok. 9 eurocentów na obywatela UE.

Kiedy odbędą się wybory

Wybory do PE potrwają – jak co pięć lat – od czwartku do niedzieli. W tym roku odbędą się w dniach: 6-9 czerwca 2024 r. Wówczas obywatele 27 państw członkowskich może oddać swój głos na – w sumie – 720 członków następnego Parlamentu Europejskiego.

Wstępne wyniki zostaną opublikowane w niedzielę po godz. 20 i jak przekonywano podczas konferencji – bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych – mają one pokazać całkiem dokładny obraz nowego parlamentu.

Wyniki publikowane będą na stronie wyborczej, gdzie obecnie wyświetlane są dane z roku 2019. Początkowo pojawi się tam miks danych publikowanych przez sondażownie i organy wyborcze: exit polle, wyniki częściowe, a finalnie całościowe.

Ostatni etap prac aktualnego Parlamentu Europejskiego rozpocznie się 26 kwietnia w Strasburgu – podsumowaniem z udziałem przewodniczącej Roberty Metsoli.

Źródło informacji: EuroPAP News