Majątek PKS Radom został sprzedany! Nowym właścicielem nieruchomości, taboru autobusowego, urządzeń do serwisowania oraz wyposażenia biurowego zostanie firma z Radomia.
Na początku lutego informowaliśmy o tym, że majątek PKS Radom trafi na sprzedaż.
Przypomnijmy, że Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radomiu Sp. z o.o. powstało w 2010 roku w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Radomiu w celu komercjalizacji. Właścicielem 100 proc. kapitału (wartość udziałów według wpisu do KRS wynosiła 9 mln zł) był Związek Gmin „Podradomska Komunikacja Samochodowa”, który składał się z gmin Skaryszew, Jastrzębia i Gózd.
W 2022 roku na łamach naszego portalu informowaliśmy o tym, że przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość. Wypowiedzenia otrzymało wówczas 80 osób. Kursy były utrzymywane tylko do 31 października 2022 roku.
Upadłość spółki spowodowała problem komunikacyjny dla osób, które dojeżdżały do szkół i pracy. Firma woziła pasażerów do około dziesięciu gmin. Syndyk masy upadłościowej Aneta Szumowska przekazała, że rozmawiała z firmami, które byłyby zainteresowane wydzierżawieniem od PKS Radom części przewozowej.
PKS Radom we wniosku o postępowanie upadłościowe wskazał, że przyczynami upadku firmy jest niewypłacalność spółki, zaprzestanie możliwości regulowania płatności. Przewoźnik wskazywał również, że epidemia COVID-19 uniemożliwiła świadczenia usług.
Majątek PKS Radom sprzedany
W ostatnim czasie sędzia komisarz zatwierdził wybór oferenta, który zdecydował się kupić majątek PKS Radom. To radomska firma Ratrans, która zajmuje się spedycją towarów na terenie Europy.
W skład majątku wchodzą m.in.:
- Działki o łącznej powierzchni prawie 28 tys. m kw. wraz z terenem dawnej bazy PKS przy ul. 1905 Roku w Radomiu, wycenione na 10 mln 777 tys. zł.
- Dawny dworzec autobusowy przy ul. Beliny Prażmowskiego w Radomiu o powierzchni 2,3 tys. m kw., wyceniony na 842 tys. zł.
- Baza w Zwoleniu przy ul. Kościuszki o powierzchni 2,1 tys. m kw.
- Kasy w budynku dworca PKS w Radomiu, wycenione osobno
Łączna wartość majątku to 14 milionów złotych. Po spłacie długów, które przypomnijmy, że wynoszą 4 miliony złotych, reszta pieniędzy zostanie podzielona pomiędzy gminę Gózd i Skaryszew.
– Majątek w nieruchomościach może rzeczywiście był duży, ale jeśli chodzi o zdolność operacyjną, to niestety nie przystawała ona do nowych realiów. Mówiąc wprost, to była firma o peerelowskim systemie pracy z ogromnym przerostem zatrudnienia choćby w administracji. I w takiej formie rzeczywiście PKS nie miał racji bytu
mówi w rozmowie z „Wyborczą” Wojciech Ćwierz, wójt Jastrzębi, jednej z gmin, która należała do Związku Gmin „Podradomska Komunikacja Samochodowa”, właściciela 100 procent udziałów w PKS Radom.
Co ciekawe, siedziba Ratransu znajduje się po sąsiedzku z nieruchomością PKS Radom przy ul. 1905 Roku. Na ten moment nie wiadomo jak zostanie wykorzystany świeżo zakupiony budynek dawnego PKS Radom.
Źródło: Wyborcza.pl