Oblicza Cyberprzemocy

Czy młodzież w powiecie radomskim trzyma formę … psychiczną?

Jak to jest z tą kondycją psychiczną dzieci i młodzieży w powiecie radomskim? Czy młodzież czuje się bezpiecznie w swojej klasie i szkole? Czy dostrzega problemy z gorszym samopoczuciem swoich rówieśników? Jak dużym problemem w szkole jest agresja – fizyczna, słowna, a także elektroniczna? Odpowiedziom na te i wiele innych pytań na temat dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży, poświęcone było badanie, które w ostatnich tygodniach zorganizowaliśmy w 4 szkołach średnich powiatu radomskiego. Dziś udostępniamy diagnozę, która analizuje odpowiedzi od 774 uczniów oraz pierwsze rekomendacje, które powstały w ramach programu. I zachęcamy do zgłaszania swoich uwag i propozycji w ramach konsultacji społecznych.

Niniejsza diagnoza oraz przeprowadzone badanie jest efektem pracy wykonanej w projekcie „Obywatelski Program Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Powiecie Radomskim” finansowanym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Kombinat Aktywności Społecznej powstał także m.in cykl “Oblicza Cyberprzemocy”, w którym omawialiśmy zjawiska sekstingu, sharentingu, technologii deepfake oraz rozmawialiśmy z telefonistką Telefonu Zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Jako narzędziem badawczym posłużono się ankietą, przygotowaną podczas kilku otwartych spotkań zespołu partycypacyjnego, złożonego z przedstawicieli m.in. placówek oświatowych, administracji publicznej, organizacji pozarządowych . Ankieta składa się pytań obejmujących wiele aspektów życia uczniów, w tym ich wiek, klasę, szkołę, poczucie bezpieczeństwa w klasie, świadomość i postawy wobec zdrowia psychicznego, relacje z rodzicami oraz inne aspekty psychologiczne i społeczne.

Uczniowie mogą być pogrupowani względem szkoły, wieku, klasy do której chodzą oraz jej wielkości. Nie pytaliśmy o płeć – tak były to anonimowe głosy społeczności uczniowskiej.

Masz uwagi lub propozycje rekomendacji? Czekamy na nie!

Teraz zachęcamy wszystkie organizacje, instytucje oraz mieszkańców, którym temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest bliski, do udziału w konsultacjach społecznych, które potrwają do 31 grudnia 2023 roku. Jesteśmy otwarci na Państwa sugestie dotyczące zarówno samej diagnozy, jak i wstępnych rekomendacji. Można je zgłaszać za pośrednictwem formularza [link do formularza]