Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wyróżnione Zdjęcia

Diecezja radomska ma siedmiu nowych księży [+FOTO]

Święcenia kapłańskie odbyły się w sobotę 27 maja w katedrze Opieki Najśw. Maryi Panny w Radomiu. Uroczystości przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

Święcenia prezbiteratu przyjęło 7 diakonów:

  • Ks. Bartosz Fijałkowski z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach.
  • Ks. Bartosz Janik z parafii pw. św. Łukasza w Radomiu.
  • Ks. Gracjan Kolendowski z parafii pw. Świętej Trójcy w Starachowicach.
  • Ks. Patryk Korcz z parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie.
  • Ks. Tomasz Walasik z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu.
  • Ks. Krystian Wieteska z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Stromcu.
  • Ks. Krzysztof Zając z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lipowym Polu.

– Upodabniajcie się do Chrystusa, bo przecież będzie pełnić waszą posługę w Jego imię – przypomniał podczas homilii biskup radomski.

Kandydaci do święceń przyrzekli posłuszeństwo i szacunek biskupowi oraz jego następcom, czego symbolem było włożenie rąk diakonów w dłonie biskupa. Następnie odśpiewana została Litania do Wszystkich Świętych, kiedy to diakoni padli na twarze.

W ramach obrzędu święceń kapłańskich kandydatów pobłogosławili przez nałożenie rąk obecni w świątyni księża. Całość zwieńczona została nałożeniem stuły przez biskupa nowym kapłanom, namaszczeniem ich rąk olejem Krzyżma św., wręczeniem chleba i wina oraz znakiem pokoju, przekazanym neoprezbiterom przez wszystkich kapłanów obecnych w katedrze.

Po przyjęciu święceń nowi księża dołączyli do pozostałych kapłanów i po raz pierwszy sprawowali Mszę świętą.

Nowo wyświęceni kapłani szczególne podziękowania skierowali do księdza biskupa Solarczyka, do księży biskupów Piotra Turzyńskiego i Henryka Tomasika, rodziców, rektora seminarium ks. Marka Adamczyka, poprzedniego rektora ks. Jarosława Wojtkuna, ks. wicerektora Jacka Mizaka, opiekuna rocznika ks. prefekta Sławomira Czajki, ks. proboszcza Pawła Gogacza. Prezbiterzy dziękowali także dyrektorowi ekonomicznemu  seminarium ks. Rafałowi Widulińskiemu, oraz jego poprzednikom: ks. Zenonowi Sali i ks. Mariuszowi Wincewiczowi.

Dalsze podziękowania skierowane były do ojca duchownego Grzegorza Lipca, ojców Karola Kowalczyka, Macieja Korczyńskiego, Grzegorza Tęczy oraz ks. Bolesława Mikruta. Wspomniano również trud księży profesorów i wykładowców seminarium włożony w formację intelektualną, wsparcie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, nieocenione świadectwo księży z rodzinnych parafii, a także z parafii, w których neoprezbiterzy odbywali praktyki diakońskie.

Nie zapomniano także o gospodarzu katedry, ks. Krzysztofie Ćwieku, a także wszystkich osobach zaangażowanych w przygotowanie uroczystości święceń oraz dobrych ludziach, którzy pomagali przez całe życie wzrastać w wierze.

Jutro neoprezbiterzy będą sprawowali swoje Msze św. prymicyjne, czyli pierwsze msze święte w rodzinnych parafiach. W czerwcu dowiedzą się, gdzie rozpoczną pracę duszpasterską.

Fot. Adam Szabelak