Radom i okolice Religia Wiadomości

Diecezja Radomska pożegnała relikwie bł. Carla Acutisa

19 października relikwie bł. Carla Acutisa nawiedziły parafię pw. Świętej Trójcy w Starachowicach. Było to ostatnie miejsce na terenie Diecezji Radomskiej, gdzie gościły jego relikwie. Teraz kolej na Diecezję Sandomierską.

Relikwie peregrynujące po polskich diecezjach to fragment z części ciała znajdującej się blisko serca bł. Carla Acutisa. Jest to fragment osierdzia, umieszczony w złotym relikwiarzu.

Wczoraj relikwie zostały uroczyście wprowadzone do starachowickiego kościoła przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży i koordynatora ŚDM w Diecezji Radomskiej – ks. Mariusza Chamerskiego oraz wikariusza Parafii Trójcy Świętej – ks. Rajmunda Grzyba. Relikwie przywitano śpiewem pieśni: „Carlo, przyjacielu! Prowadź nas do celu! Eucharystii drogą prowadź nas do Boga. Carlo, nasz patronie! Miej nas w obronie. Oręduj za nami u Niebieskiej Mamy”. Jej autorem jest o. Azariasz Jacek Hess (OFM).

Zaraz potem rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe, podczas którego modlono się przez wstawiennictwo błogosławionego nastolatka. Rozważania do poszczególnych tajemnic różańcowych czytała parafialna młodzież, przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.

Następnie sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem bp. diecezjalnego Marka Solarczyka. Na początku ksiądz biskup przypomniał, że w tym dniu Kościół wspomina męczennika bł. ks. Jerzego Popiełuszki i że jest coś, co pomimo wielu różnic, łączy Carla i patrona dnia dzisiejszego.

„W tej Eucharystii stajemy z tym pragnieniem i ufnością w moc Bożego błogosławieństwa i Bożej opieki oraz pomocy, ale też wobec świadectwa dwóch wyjątkowych świadków. Różni ich wiele, bo i miejsce, w którym żyli, i lata, które przeżyli, oraz doświadczenia, które pozostawili. To bł. Karol Acutis, bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Ale jednoczy ich jedno: oddanie dla Chrystusa, wierność temu, co On głosił, co ofiarował, co mogli razem z Nim przeżyć.

Ordynariusz Diecezji Radomskiej kilkakrotnie nawiązywał do bł. kapłana męczennika. Podzielił się też osobistym świadectwem, dotyczącym niezwykłego spotkania z mamą ks. Popiełuszki.

„Miałem 17 lat, kiedy zginął ks. Jerzy. Byłem uczniem pierwszych tygodni IV klasy Technikum Samochodowego w Warszawie. Potem, gdy był jego pogrzeb, pod oknami mojej szkoły szły niezliczone rzesze ludzi z Dworca Centralnego na Żoliborz, na jego pogrzeb. 10 lat temu miałem przywilej i łaskę spotkać wówczas jeszcze żyjącą mamę ks. Popiełuszki, Mariannę. Na powitanie przekazała mi jego relikwie, mówiąc: „Księże Marku, proszę przyjąć ode mnie relikwie mojego syna”

Biskup Marek zachęcał zgromadzonych na uroczystości, aby brali przykład z młodego Włocha.

„Proszę, aby dla każdego z nas ta obecność relikwii bł. Karola była przypomnieniem tego, że człowiek – w tym przypadku młody, 15-letni – potrafił z taką wrażliwością przyjąć i przeżyć obecność Boga. Niech ten znak jego świętości w tej relikwii będzie dla nas zachętą, abyśmy chcieli to zobaczyć, rozważyć, może też odnowić, a na pewno spróbować tym żyć”.

W homilii bp. Solarczyk wypowiedział znamienne słowa, które warto, aby każdy wierzący w Chrystusa wziął sobie do serca.

„Niech bł. Karol będzie dla nas zachętą, żebyśmy byli zawsze blisko Boga. Niech to będzie również naszym dzisiejszym postanowieniem, abyśmy potrafili zobaczyć, że autostrada do nieba jest blisko nas i na niej jest Ktoś, z Kim warto pójść – Jezus Chrystus. Można powiedzieć: wystarczy tylko przyjść. Niech to się stanie sensem naszego życia”.

Do końca listopada relikwie bł. Carla nawiedzą w sumie 23 polskie diecezje.

Carlo Acutis jest jednym z patronów Światowych Dni Młodzieży. Przyszłoroczne odbędą się po raz 37. Będą miały miejsce w Lizbonie i potrwają od 1 do 6 sierpnia. Towarzyszyć im będzie hasło: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

 

Źródła: radioplus.com.pl / radom.gosc.pl