Co roku 11 listopada w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości. Tłumy ludzi maszerujące przez ulice polskich miast, biało-czerwone flagi widoczne w każdym kącie przypominają nam, że tego dnia ponad 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Dlaczego świętujemy 11 listopada?
Polska odzyskała niepodległość 104 lata temu, 11 listopada 1918 r. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.
Święto Niepodległości w Polsce zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero w 1989 roku w trakcie transformacji systemowej.
Co roku w wielu polskich miastach organizowane są uroczystości upamiętniające to wyjątkowe święto, szereg wydarzeń, marsze, koncerty czy nawet maratony, kultywują pamięć o bohaterach. Największy marsz natomiast, organizowany jest od wielu lat w stolicy, Marsz Niepodległości, wówczas kilkaset tysięcy Polaków wychodzi na ulice świętować swoją dumę i przynależność do narodu. Tegoroczny marsz niepodległości przejdzie pod hasłem: ,,Polska państwem narodowym” i wyruszy z ronda Dmowskiego wprost na błonie Stadionu Narodowego, gdzie zakończą go koncerty i przemówienia.