Inwestycje Radom i okolice

Dworzec kolejowy Żytkowice przeszedł metamorfozę 

Niewielki dworzec kolejowy Żytkowice w województwie mazowieckim stał się komfortową i nowoczesną przestrzenią obsługi podróżnych. Polskie Koleje Państwowe S.A. udostępniły właśnie zmodernizowany dworzec pasażerom.

Przebudowa dworca Żytkowice, znajdującego się w Brzustowie w woj. mazowieckim przy linii kolejowej Łuków – Radom, została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec Żytkowice, który wybudowano w latach 60. XX wieku, diametralnie zmienił swój wygląd. Elewacja zyskała bardziej nowoczesny charakter, dzięki białym tynkom i biegnącym po obwodzie obiektu żaluzjom fasadowym. Nowością na elewacji dworca od strony peronów jest podświetlany napis „Żytkowice”, a także zegar.

Wewnątrz budynku znalazła się niewielka strefa obsługi podróżnych, która wyposażona jest w ławki, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W sąsiedztwie poczekalni znalazły się toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a resztę przestrzeni na dworcu zajmują pomieszczenia techniczne.

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie dworca. Ułożone zostały nowe chodniki oraz uporządkowana zieleń, są tu także stojaki na rowery.

– Dzięki przebudowie, pochodzący z lat 60. XX wieku dworzec kolejowy Żytkowice, stał się komfortową i bezpieczną przestrzenią obsługi podróżnych. To kolejna inwestycja sfinalizowana w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe. Warto wspomnieć, że w ostatnich dniach udostępniliśmy pasażerom także dwa inne zmodernizowane dworce w tym województwie – zabytkowy dworzec Pionki i wybudowany w latach 50. XX wieku dworzec Pionki Zachodnie. Jestem przekonany, że dworce te będą dobrze służyły pasażerom kolei

mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki inwestycji dworzec stał się obiektem przyjaznym i bezpiecznym. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano w nim m.in. takie ułatwienia dla podróżnych, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy dotykowe mapy dworca.

Podczas inwestycji zostały wdrożone rozwiązania przyjazne środowisku. Dworzec został wyposażony w energooszczędne oświetlenie oraz systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujące urządzeniami i systemami oraz optymalizujące zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. W celu ograniczenia strat ciepła dworzec Żytkowice został ocieplony, a wymieniona w nim ślusarka okienna i drzwiowa spełnia obowiązujące normy. Budynek został także wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania i napadu.

Całkowity koszt przebudowy dworca Żytkowice wyniósł 5,1 mln złotych brutto.