Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

II edycja Festiwalu Ars Moriendi

II edycja festiwalu Ars Moriendi rozpocznie się w najbliższą niedzielę i potrwa tydzień. Zaprezentowane zostaną różne dziedziny sztuki: muzyka, plastyka, literatura i teatr. Tematem przewodnim festiwalu będzie sztuka umierania, śmierć w sztuce i śmierć sztuki w kształcie, jaki znaliśmy dotychczas. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowy Instytut Kultury.

Festiwal interdyscyplinarny Ars Moriendi będzie trwać od 14 do 21 kwietnia. Widzowie będą mieli możliwość zastanowienia się nad tym, jakie miejsce w kulturze zajmuje śmierć oraz jak sztuka jest dziś infantylizowana i marginalizowana, co prowadzi do śmierci sztuki w jej dawnym kształcie.

Niezwykły festiwal rozpocznie się koncertem „Dziady. Poezyje Adama Mickiewicza” zespołu śpiewaczego Monodia Polska. W niedzielę 14 kwietnia o godz. 19.00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Iłży zespół zaprezentuje pieśni i piosenki do wierszy Adama Mickiewicza skomponowane przez Adama Struga, twórcę zespołu. Wykonawcy zaśpiewają również oryginalne pieśni dziadowskie.

Zespół Monodia Polska praktykuje dawne, polskie pieśni religijne i świeckie, w wariantach melodycznych, jakie występowały w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich płn.-wsch. Mazowsza. Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż powszechnie używana skala dur-moll. W czasie koncertów zachowuje strój, emisję i maniery wykonawcze zgodne z dawnymi zwyczajami w tamtym rejonie. Pomimo swojej nazwy członkowie zespołu wykonują również polifoniczne partytury polskiego średniowiecza i renesansu. Mają też w repertuarze świeckie pieśni historyczne i Kurpiowszczyzny Zielonej. Współtwórcami zespołu są: Sonia Wronkowska, Jacek Zembrowski, Henryk Mazur, Jakub Kukla, Hipolit Woźniak (lira korbowa), Tymoteusz Woźniak, Szczepan Pospieszalski (fisharmonia), Tomasz Pakowski, Tomasz Stawiecki, Mateusz Kowalski i Adam Strug.

We wtorek 16 kwietnia o godz. 18.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku, ul. Warecka 4 –„O krainie ciemności” –  spotkanie autorskie z Radkiem Rakiem, pisarzem i lekarzem weterynarii, laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Nike i Nagrody im. Janusza A. Zajdla w 2019 r. za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Spotkanie poprowadzi Marcin Kępa, radomianin, pisarz, animator kultury, publicysta.

W środę 17 kwietnia o godz. 12.00 w Sali Widowiskowej w Pionkach przy parafii MP Królowej Polski, al. Królewska 4 – „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią” – premiera Stowarzyszenia „Teatr Resursa”, który skupia miłośników teatru, aktorów – amatorów z Radomia. Grupa ma w swoim dorobku liczne, ciekawe realizacje. (adaptacja i reż. Robert Stępniewski).

W czwartek 18 kwietnia o godz. 12.00 w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży, ul. Jakubowskiego 5 – otwarcie wystawy „Matka”  malarstwa Stanisława Baja, artysty pochodzącego z Podlasia. Obecnie profesora zwyczajnego, prowadzącego pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa w Warszawie, autora ponad 100 wystaw indywidualnych i 200 zbiorowych w Polsce i za granicą. W programie również pokaz filmu „Przemijanie w obrazach Stanisława Baja” Hanny Kramarczuk, scenarzystki i reżyserki ponad 50 filmów dokumentalnych, a także licznych reportaży telewizyjnych.

Prace artysty z serii „Matka” można obejrzeć w „Galerii na Piętrze”, w Powiatowym Instytucie Kultury.

Tak o cyklu „Matka” Stanisława Baja pisze prof. Roch Sulima, historyk i antropolog kultury:

„W rodzinie chłopskiej to matka odsłania uroki świata, kształtuje sferę uczuć i emocji, estetycznych doznań, stosunek dziecka do natury. Ojciec wdraża do obowiązków, przysposabia do życiowej rywalizacji. Stanisław Baj poświęcił cały cykl obrazów i rysunków swojej Matce, tak jakby starał się spłacić wielki dług zaciągnięty od czasu dzieciństwa. Przed Bajem bardzo rzadko portrety wiejskich kobiet, portrety chłopów trafiały do galerii. Wyjątkiem jest tu – pochodzący z połowy XIX wieku – słynny Sieńko Piotra Michałowskiego. Za sprawą Baja: twarz Matki, twarz Chłopki oraz twarze Chłopów trafiają dziś w złote ramy polskiej historii. Bestselerem czytelniczym są dziś żywoty chłopek. Baj wyprzedził epokę.”

prof. Roch Sulima

Festiwal zakończy się w niedzielę 21 kwietnia. Tego dnia o godz. 18.00 w kościele św. Jana w Zakrzewie – koncert zespołu Memento Mori Dance Club. Wykonane będą pieśni o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych oraz weselsze historie o nieudanej wyprawie króla Heroda, czy zwycięstwo pod Wiedniem. Natomiast o godz. 19.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie – potańcówka przy muzyce zespołu z prowadzeniem Adama Struga. Zaprezentowana zostanie muzyka taneczna z okresu renesansu, przechowana w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej.

W skład zespołu Memento Mori Dance Club wchodzą: Antek Hasso – Agopsowicz (skrzypce, śpiew), Jacek Muża (tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew), Wolfgang Niklaus (lutnia oud, koboz, śpiew), Serhij Petryczenko (kontrabas, basy, śpiew), Piotr Piszczatowski (fisharmonia, skrzypce, śpiew, prowadzenie tańców), Marek Szwajkowski (baraban, bęben obręczowy, śpiew), Maciej Żurek (skrzypce, śpiew i światłe kierownictwo artystyczne).

Kuratorem Festiwalu Ars Moriendi jest Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje Waldemar Trelka, starosta radomski.   

Pomysłodawczynią całości jest Renata Metzger, szefowa Instytutu Kultury, działającego na terenie Powiatu Radomskiego.

Współorganizatorami wydarzenia są: Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku, Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Iłży, parafia pw. NMP Królowej Polski w Pionkach, parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu – wolny.

Źródła: pik.radom.pl / facebook.com/AdamStrug

Foto: facebook.com/PIKRadom