Instytut Pamięci Narodowej rusza z programem straty.pl. Poszukiwani są wolontariusze. – Jeśli chcesz aktywnie działać na rzecz pamięci historycznej, skontaktuj się z nami! – przekazuje IPN Radom.
W czwartek, 31 października 2024 roku, radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej ogłosiła start programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”, promowanego pod nazwą straty.pl. Konferencję zorganizowano w symbolicznym miejscu, przy ulicy Kościuszki 6, gdzie mieściła się siedziba Gestapo oraz Urzędu Bezpieczeństwa.
Podczas spotkania przedstawiono cele projektu.
– Program straty.pl ma na celu poszerzanie bazy danych ofiar represji nazistowskich z lat II wojny światowej. Aktualnie w bazie zgromadzono już informacje o ponad 5,5 miliona ofiar
informowali przedstawiciele radomskiego IPN-u.
Radomski IPN poinformował, że poszukuje osób do przekazywania informacji o programie i bazie straty.pl w lokalnych społecznościach, placówkach edukacyjnych, instytucjach kultury oraz mediach społecznościowych.
Wolontariusze są także potrzebni do pozyskiwania nowych danych o osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej oraz zachęcania rodzin ofiar do przesyłania informacji o bliskich, którzy jeszcze nie zostali ujęci w bazie straty.pl.
– Osoby pełnoletnie mogą zgłaszać chęć udziału, wysyłając formularz na adres [email protected]. Wolontariusze zyskają doświadczenie w organizacji wydarzeń edukacyjnych oraz komunikacji społecznej, a po zakończeniu projektu – otrzymają zaświadczenie o współpracy z IPN
dodali organizatorzy akcji.
Przypomnijmy, że straty.pl to internetowa i ogólnodostępna baza ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej będąca wynikiem programu dokumentacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”.
W bazie danych zebrano informacje o 5 565 892 ofiarach i osobach represjonowanych przez niemiecki reżim, m.in. abp. Antonim Julianie Nowowiejskim, Henryku Ząbku, Marii Hiszpańskiej-Neumann, a także dwóch kobietach, których obrączki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych w Dolinie Śmierci w Chojnicach: Irenie Szydłowskiej i Annie Stołowskiej.
Z inicjatywą uruchomienia programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” wystąpił w 2006 r. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Ośrodka „KARTA”. Przez lata program był realizowany przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem i przy finansowym wsparciu IPN. Od stycznia 2022 r. program jest realizowany wyłącznie przez IPN.