Radom i okolice Wiadomości

IPN w Radomiu zaprasza do udziału w XI Konkursie Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu zaprasza do udziału w XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowski. Celem konkursu jest promowanie postaw patriotycznych oraz popularyzowanie dorobku intelektualnego jednego z ojców niepodległości Polski. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu oryginalnej i twórczej pracy plastycznej/filmu lub pracy pisemnej związanej z tematem konkursu: „Siła narodów według Dmowskiego”. Esej powinien być interpretacją słów zaczerpniętych z dzieła „Myśli nowoczesnego Polaka”: Energia i rozum narodów to nie są rzeczy przypadkowe. Zjawiają się one tam, gdzie naród jest zwarty, mocno moralnie związany, a giną tam gdzie tradycyjne węzły narodowe ulegają rozkładowi.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 26 stycznia 2023 r. Objętość eseju powinna wynosić do 18 tysięcy znaków (ze spacjami wyłączając wykaz źródeł do pracy). Praca plastyczna może zostać wykonana w dowolnej technice, a film w dowolnych wymiarach. Jednakże nie powinien być dłuższy niż 3 min i w obu tych kategoriach praca może dotyczyć po prostu postaci Roman Dmowskiego, chociaż rekomendowane jest odwołanie się do tematu tej edycji konkursu. Podpisane prace wraz z kartą zgłoszenia i oświadczeniem rodzica lub opiekuna należy przesyłać pocztą na adres Fundacja Obowiązek Polski, ul. Jurowiecka 56, 15-101 Białystok, lub elektronicznie w formacie pdf/jpg, w przypadku esejów oraz mile widziane dodatkowe wysłanie elektronicznie zdjęcia/skanu pracy plastycznej oraz w formie pliku mp4/ linku do chmury z nagraniem, w przypadku filmów, na adres mailowy: dmowski@obowiazekpolski.pl. Laureaci konkursu mogą wygrać atrakcyjne nagrody, takie jak laptopy, smartfony, tablety, książki. Wyróżnienia otrzymają także najbardziej zaangażowane szkoły oraz nauczyciele z tych szkół. Laureaci wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczystą galę.

Organizatorem XI Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim jest Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło informacji: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu