Radom i okolice Społeczeństwo

Istotne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów z Radomia do Warszawy

KM Radom pociąg

Od 9 czerwca 2024 roku wejdą w życie istotne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów z Radomia do Warszawy. Mają one związek z półroczną korektą rozkładu jazdy.

W czwartek, 6 czerwca 2024 roku, na facebookowym profilu Klubu Miłośników Kolei – „Kolej na Radom”, pojawił się wpis informujący o znaczących zmianach w rozkładzie jazdy pociągów z Radomia.

Pozytywnych informacji jest niewiele, bo tylko jedna – pociągi z Radomia znów pojadą przez Warszawę Centralną. Jednak nie wszystkie.

– Pociągi „pospieszne” PKP Intercity wracają na trasę średnicową i na stację Warszawa Centralna! Pojedzie tak 8 z 9 takich pociągów każdego dnia (oprócz IC Witos z Przemyśla, który nadal pojedzie dotychczasową trasą do Warszawy Gdańskiej). Czas przejazdu z Radomia do Warszawy Zachodniej takich pociągów to około godziny, do Centralnej to około 1:10 (czyli wyraźnie szybciej niż przed modernizacją linii Warszawa-Radom)

czytamy we wpisie Klub Miłośników Kolei – Kolej na Radom.

Ponadto, wszystkie pozostałe pociągi Kolei Mazowieckich będą nadal kursować przez Warszawę Zachodnią (peron 9), a następnie przez Warszawę Gdańską, gdzie większość z nich zakończy swoją trasę (tylko niektóre przyspieszone będą kontynuować do Warszawy Wschodniej). Czas podróży tych pociągów będzie również mniej atrakcyjny – około 1:40 z Radomia do Warszawy Zachodniej (1:15 w przypadku przyspieszonych składów).

Miłośnicy kolei zauważyli, że liczba połączeń z Radomia do Warszawy jest mniej proporcjonalna niż z innych kierunków.

– Dalej, dużo mniejsza niż proporcjonalnie z innych kierunków jest liczbą połączeń z Radomia do Warszawy: tylko 9 pociągów „pospiesznych” (w tym 7 z Kielc), gdy dla porównania aż 13 dziennie pociągów do Warszawy z Lublina (przy porównywalnym potencjale „demograficznym” obu tras). Podobnie mniejsza niż z innych kierunków jest liczba połączeń Kolei Mazowieckich, w tym przyspieszonych.

przekazali miłośnicy kolei.

Klub Miłośników Kolei – Kolej na Radom wyraził nadzieję, że liczba połączeń z kierunku południowego, tj. z Kielc i Radomia, w kolejnych rozkładach jazdy zostanie zwiększona. Szczególnie zwracają uwagę na zwiększenie liczby najszybszych połączeń PKP Intercity, które umożliwią szybki dojazd do Lotniska Warszawa-Radom zarówno z Warszawy, jak i z Kielc, Lublina czy Łodzi.

Ponadto, miłośnicy kolei oczekują większej liczby połączeń z Lublina oraz przede wszystkim 1-2 dodatkowych połączeń dziennie do Łodzi.

Źródło: Klub Miłośników Kolei – Kolej na Radom