Inwestycje Na czasie Radom i okolice

Jest szansa, że wiadukt na Żeromskiego doczeka się przebudowy

Pojawiła się szansa, że ważna inwestycja, jaką jest wiadukt na Żeromskiego doczeka się w końcu realizacji.

Mimo pozyskanych środków w wysokości 153 mln zł, dotychczasowa kwota przeznaczona na inwestycję nie okazała się jednak wystarczająca. Oferty przekraczają budżet o około 20 mln zł. Miasto zapowiedziało jednak, że jest gotowe, aby wydać 140 mln zł na przebudowę wiaduktu na Żeromskiego. Decyzja ta zwiększa szansę na realizację inwestycji.

 

Obecny wiadukt na Żeromskiego zostanie rozebrany, a na jego miejscu powstanie nowy. Koncepcję przeprawy przygotowała Miejska Pracownia Urbanistyczna w Radomiu. Nowy wiadukt ma mieć szerokość około 20 metrów. Poszerzenie to pozwoli na zmieszczenie na nim czterech pasów ruchu (dwóch w każdym kierunku) oraz ciągów pieszo-rowerowych po obydwu stronach jezdni. Powstaną schody dla pieszych do ulic Siennej, Metalowej i Średniej. Jeżeli kolej zdecyduje się też na budowę przystanku kolejowego w okolicach ulicy Szklanej (rezerwa terenu jest pozostawiona przy dawnej hucie szkła Żar), istnieje możliwość dobudowania dodatkowych zejść na peron oraz wyznaczenia przystanków autobusowych na wiadukcie (takie rozwiązania zostały zastosowane na przykład w Warszawie na ulicach Marynarskiej, Marsa i innych).

Inwestycja w znacznym stopniu przyczyni się także do poprawy warunków dojazdu na radomskie lotnisko.

Wiaduktu przy ul. Żeromskiego. Dokumentacja projektowa jeszcze w tym roku

Do tego przedsięwzięcia zgłosiło się 10 firm. Ostateczna umowa będzie podpisana do 20 stycznia 2023 roku. Sama budowa ma trwać 2 lata.

Źródło informacji: LXXXIV. sesja Rady Miejskiej w Radomiu