Kronika kryminalna O tym się mówi PAP Polska i świat

KGP: zaginiona Polka odnalazła się po pięciu latach w szpitalu w USA

Polscy policjanci pomogli ustalić służbom amerykańskim tożsamość kobiety. Zaginiona Polka została szczęśliwie odnaleziona po pięciu latach – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Poszukiwania około 40-letniej kobiety prowadziła od 2018 roku policja z Mazowsza. „Zaginiona kobieta mająca problemy z pamięcią trafiła do placówki medycznej w Miami w USA” – przekazał rzecznik KGP.

„Personel szpitala będąc przekonany, że ma do czynienia z Polką odnalazł komunikat o zaginięciu kobiety opublikowany w sieci przez Fundację Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i za pośrednictwem organizacji zwrócił się z prośbą o przekazanie rodzinie informacji o fakcie przebywania w szpitalu osoby, która może być zaginiona” – wyjaśnił.

Inspektor podkreślił, że na podstawie informacji uzyskanej od bliskich zaginionej, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji nawiązało kontakt z Biurem Oficera Łącznikowego FBI przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Oficerem Łącznikowym Polskiej Policji w USA. „W wyniku wzorowej współpracy funkcjonariuszy polskiej policji oraz funkcjonariuszy FBI, a także przy bardzo aktywnym udziale rodziny, tożsamość kobiety została potwierdzona” – podał.

„Bardzo sprawne działania przedstawicieli służb obu krajów, konsulatów RP w Waszyngtonie i w Miami, przy wsparciu personelu szpitala w którym przebywała zaginiona, pozwoliły na pozytywne zakończenie kilkuletnich poszukiwań naszej obywatelki” – dodał rzecznik KGP.

Kobieta nadal przebywa w USA, jest tam leczona. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ ok/