Inwestycje Polityka Radom i okolice

Konferencja ws. budowy drogi S-12. „Radom wpisuje się w Trójmorze”

Konferencja PiS ws. budowy drogi S-12

W poniedziałek, 19 grudnia odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości dotycząca budowy drogi S-12 oraz zapowiadająca kolejny etap rozwoju infrastruktury.

Jak informowaliśmy, Rada Ministrów przyjęła nowy rządowy program budowy dróg ekspresowych i autostrad do 2030 roku. Jest to największy taki program w historii Polski, wart około 290 miliardów złotych

W planie zakładającym budowę dróg ekspresowych i autostrad znalazła się także budowa drogi ekspresowej S-12:

  • Budowa drogi S-12 Piotrków Trybunalski – Radom, odc. Piotrków Trybunalski – Sulejów (w. Kozenin)
  • Budowa drogi S-12 Sulejów – Radom
  • Budowa drogi S-12 Radom – Lublin

Łączny przewidywany koszt całej inwestycji to ponad 10 mld zł.

Parlamentarzyści PiS Marek Suski i Andrzej Kosztowniak o planowanej budowie opowiedzieli więcej na poświęconej temu zagadnieniu konferencji prasowej.

 

Andrzej Kosztowniak przedstawił projekt Lecha Kaczyńskiego, który opierał się na połączeniu naszej części Europy z Trójmorzem.

– Właśnie Via Carpatia jest bardzo istotnym elementem Trójmorza, w które my, radomianie, możemy się wpisać przez budowanie S-12. Wbijamy się w ten sposób w dwa najważniejsze korytarze transeuropejskie z północy na południe, od Kłajpedy po Saloniki w Grecji, a z drugiej strony wbijamy się w układ terytorialny pomiędzy Wschodem a Zachodem Europy. Przy lotnisku, przy kolei, przy trasie numer 7, dla nas jako mieszkańców ziemi radomskiej – moim zdaniem – to jest jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych – mówił poseł Kosztowniak.

Dodał również, że dzisiaj mamy pewność wpisania tej trasy do planu budowy dróg krajowych i autostrad do 2030 roku i zapewnienie co do finansowania tego projektu.

Poseł wypowiedział się także o przygotowanej dokumentacji i finalnym rozpoczęciu budowy na odcinku mazowieckim.

– Dajemy sobie na odcinku mazowieckim jeszcze dwa, dwa i pół roku na stworzenie całej dokumentacji, uzyskanie decyzji środowiskowych i wyznaczenie jej przebiegu. Realny wariant poznamy – moim zdaniem – za jakieś dwa lata i wtedy startujemy – mówił parlamentarzysta.

Polityk poinformował także o przewidywanej kwocie budowy drogi S-12.

– Co do kwot możemy powiedzieć dzisiaj o pewnym elemencie przewidywania, obecnie jesteśmy dalecy od wizji tego, jak będzie wyglądał rynek budowlany w Polsce za 3, 4, 5 lat. Dzisiaj zbudowanie trasy na poziomie parametrów trasy “S” czy autostradowej to jest mniej więcej kwota od 35 do 45 milionów złotych za kilometr. Mówimy tu o budowie całej S-12, odcinków: Piotrków-Sulejów-Radom, Radom-Puławy, to ponad 160 km trasy, więc łatwo to policzyć. Mówimy o wielu miliardach złotych – informował Andrzej Kosztowniak.

Na koniec poseł Marek Suski powiedział również o wartości budowy drogi S-12 dla gmin.

– Jest to ważna nie tylko dla naszego regionu sprawa, ale również dla gmin, przez które będzie przechodzić trasa. One zyskają na tym, ponieważ będą miały łatwy dostęp do dróg szybkiego ruchu. Podjęcie decyzji o budowie odblokuje wiele obszarów – podkreślił Suski.