Historia O tym się mówi Radom i okolice Wyróżnione

Młodzież Wszechpolska oddała hołd powstańcom styczniowym

Młodzież Wszechpolska oddała hołd powstańcom styczniowym

Radomska Młodzież Wszechpolska oddała hołd powstańcom styczniowym w 160 rocznicę bohaterskiego zrywu. 

Wszechpolacy zebrali się na pl. 72. Pułku Piechoty pod Mauzoleum Dionizego Czachowskiego.

Płk Dionizy Czachowski – nieustraszony dowódca powstańczy

– Historia naszego narodu jest bardzo bogata w wydarzenia bardzo wzniosłe, ale także krwawe. Każde z nich sprzyjało klarowaniu się postaw bohaterskich. Dzisiejszy dzień to idealna okazja, abyśmy przypomnieli sobie postawę bohaterów, którzy 160 lat temu podjęli walkę o wolną Polskę – przypomniała na początku wydarzenia prezes radomskiego koła MW Zuzanna Okulska-Bożek.

Następnie odczytano apel poległych i głos zabrał wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej w Radomiu Karol Kowalski.

– Powstanie mimo, że było klęską i kosztowało życie tysiące najlepszych synów jakich wydała ta ziemia, odcisnęło piętno w sercach i duszach przyszłych pokoleń. Miało niewątpliwie charakter narodotwórczy, wydarzenie to przecież było dla młodzieży w odrodzonym państwie polskim w 1918 roku tym czym dla nas dziś jest walka Żołnierzy Wyklętych z AK, NSZ czy Batalionów Chłopskich. W okresie międzywojennym pułkownik Dionizy Czachowski oraz wszyscy Powstańcy Styczniowi dla Radomian byli bohaterami, a pamięć o nich, dziś nieco zapomniana, stanowiła istotny element budowania wśród młodych pokoleń radomian poczucia tożsamości narodowej – mówił Kowalski.

Radomscy wszechpolacy przygotowali transparent z fragmentem pieśni Marsz Polonia, znanej również jako Marsz Czachowskiego: „Moskal Polski nie zdobędzie, dobywszy pałasza. Hasłem naszym wolność będzie i Ojczyzna nasza”.

– 160 lat temu powstańcy chwycili za broń, aby wywalczyć dla nas niepodległość. Wtedy to się nie udało, ale pół wieku później, dzięki temu, że wzbudzili oni w narodzie patriotyzm, cel ten osiągnięto. Przed powstaniem styczniowym tysiące Polaków było wcielanych do armii Imperium Rosyjskiego i walczyło w obcym mundurze. Tymczasowy rząd polski chciał z tym skończyć. Pamiętajmy o tym, że niepodległość należy pielęgnować, aby taka sytuacja się nie powtórzyła – przekazał Mariusz Krzemiński, wiceprezes Ruchu Narodowego w Radomiu.