Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Młodzież z regionu radomskiego na Kongresie Pamięci Narodowej

Młodzież z regionu radomskiego na Kongresie Pamięci Narodowej. Uczniowie, wraz z nauczycielami, wzięli udział w wielu wydarzeniach, m.in. zobaczyli przedstawienie teatralne o Misiu Wojtku, przeszli szkolenie z pierwszej pomocy w ramach Drużyny Inki.

Młodzież z regionu radomskiego na Kongresie Pamięci Narodowej. Uczniowie, wraz z nauczycielami, wzięli udział w wielu wydarzeniach, m.in. zobaczyli przedstawienie teatralne o Misiu Wojtku, przeszli szkolenie z pierwszej pomocy w ramach Drużyny Inki.

W czwartek 13 kwietnia 2023 r. ok. 100 uczniów z klas 1-3 oraz młodzież klas ósmych szkoły im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie uczestniczyło w największym wydarzeniu zorganizowanym w przeszło dwudziestoletniej historii Instytutu Pamięci Narodowej – w Kongresie Pamięci Narodowej.

Młodzi uczestnicy KPN zdobywali masę wiedzy o XX wiecznych dziejach Polski i Polaków.

– Uczestnicząc w imprezach mu towarzyszących uczniowie PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie zdobywali wiedzę o XX-wiecznych dziejach Polski i Polaków w sposób przystępny, ciekawy i nowoczesny. Jako goście na początku musieli przejść przez Strefę Nowych Technologii. Jej odrębność została podkreślona przez fioletowe światło, a olbrzymie wrażenie robiła na nich możliwość wirtualnych podróży w czasie przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu komputerowego –  czytamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka.

W trakcie wizyty, każda grupa wiekowa odbyła swoją cenną lekcję historii.

– „Maluchy” obejrzały teatrzyk o „Misiu Wojtku”, a ósmoklasiści w tym samym czasie uczestniczyli w warsztatach „Drużyny Inki”.  „Podróżnicy” mogli poznawać historię, odwiedzając poszczególne działy tematyczne, zatytułowane „Walka o niepodległość i granice”, „II RP”, „II wojna światowa”, „Powojenny opór antykomunistyczny” i „Solidarność”. W dziale „II wojna światowa” uczniowie pogłębiali wiedzę na temat zbrodni katyńskiej oddając tym samym cześć ofiarom rosyjskiej NKWD w Dniu Pamięci Zbrodni Ofiar Katyńskich, właśnie w dniu 13 kwietnia. W Strefie Nowych Technologii dzieci miały  możliwość „dotknięcia” historii – przez wprawienie w ruch starego powielacza, ułożenie puzzli, zagranie w karcianą grę edukacyjną, możliwość ozdobienia torby historycznym symbolem i udział w niezliczonej liczbie innych atrakcji – informuje strona Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka.

Podsumowaniem atrakcji historycznych były spotkania z grupami  rekonstrukcyjnymi oraz organoleptyczne (zobaczyć, dotknąć) stanowiska przygotowane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Każda grupa naszych „imprezowiczów historycznych” była pod pieczołowitą opieką pracowników Instytutu Pamięci Narodowej z Radomskiej Delegatury. Natomiast z ramienia naszej szkoły o bezpieczeństwo i potrzeby dzieci dbały następujące nauczycielki: Pani Wioletta Besztyga- Oparcik, Pani Sylwia Bilska, Pani Ilona Bińkowska, Pani Magdalena Gajda, Pani Alicja Krakowiak, Pani Agnieszka Rozwadowska, Pani Wiesława Rzepecka, Pani Renata Szary, Pani Anna Szymczyk, Pani Elżbieta Tyczyńska- Zygarek.

Ta nasycona patriotyzmem impreza odbyła się w przeddzień 1057. Rocznicy Chrztu Polski, który dał początek polskiej państwowości.

Źródło: PSP Kowala