O tym się mówi PAP Polska i świat Społeczeństwo

Niedzielski w Światowym Dniu Zdrowia: na wiosnę zadbajmy na nowo o swoje zdrowie

Na wiosnę zadbajmy na nowo o swoje zdrowie. Zachęcamy przede wszystkim do zmiany filozofii stylu życia, mówię o racjonalnym odżywianiu, ale też o aktywności fizycznej – powiedział minister Adam Niedzielski z okazji przypadającego w piątek Światowego Dnia Zdrowia.

Szef MZ na konferencji prasowej zachęcał do prowadzenia zdrowego stylu życia.

„Zachęcamy przede wszystkim do zmiany filozofii stylu życia, mówię tutaj zarówno o racjonalnym odżywianiu, ale też o aktywności fizycznej. Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że jeżeli chodzi o nasz poziom zdrowia i komfort życia, to przede wszystkim zależy to od tego, jak sobie ten kapitał zdrowotny wypracowujemy” – powiedział Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że według naukowców za ponad 60 proc. naszego zdrowia odpowiadamy poprzez pracę nad żywieniem i aktywnościami.

„Nie trzeba od razu porywać się na zawodowstwo i bieganie. Wystarczy spacer, pół godziny aktywności dziennie, naprawdę to ma zbawienne efekty dla zdrowia” – zaznaczył minister.

Dodał, że ważne jest także prowadzenie regularnych badań. Poinformował, że w czwartek wykonał morfologię krwi i zamierza odebrać wyniki.

„To jest ten drugi element dbania o zdrowie. Nie tylko zdrowy styl życia, ale także regularne badanie się. To profilaktyka wykorzystująca chociażby program 40 plus. W tej chwili mamy około 1 mln 750 tys. ludzi objętych tym programem. Osób w wieku 40 plus mamy w Polsce ponad 20 mln” – przekazał.

Minister zachęcił również do postcovidowego bilansu zdrowia.

„Niech ten bilans będzie przesłanką do tego, żeby na nowo zadbać o swoje zdrowie” – zaapelował.

Szef MZ zapowiedział, że po półrocznej przerwie wróci do regularnego biegania.

„Życząc spokojnych świąt Wielkiejnocy, życzę, żeby te święta były momentem pewnego przesilenia w myśleniu o swoim zdrowiu, żebyśmy podjęli aktywność fizyczną, żebyśmy pomyśleli o tym, jak się odżywiamy. Warto czytać etykietki, sprawdzać, jakie składniki są w żywości. Zadbajmy na wiosnę na nowo o swoje zdrowie” – zaapelował.

Prezes NFZ Filip Nowak wskazał, że profilaktyka i promocja zdrowia są na trwałe wpisane do strategii Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Prowadzimy szereg działań promocyjnych, profilaktycznych. Są to programy przesiewowe różnego rodzaju, są to kioski profilaktyczne w naszych Punktach Obsługi Klienta, ale jest to także program 40 plus” – mówił Nowak.

Dodał, że również on wykonał w czwartek badania w ramach tego programu.

„Zachęcam państwa do tego, żeby właśnie w tym czasie świątecznym zastanowić się nad tym, jak spędzamy czas wolny i czy możemy nieco aktywniej. Zachęcam też do tego, żeby rano przed śniadaniem czy przy śniadaniu wejść na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia i zobaczyć, co proponujemy. W każdą środę oferujemy +Środę z Profilaktyką+ i naprawdę można znaleźć tam kilka ciekawych informacji” – mówił.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że na Internetowym Koncie Pacjenta każdy obywatel może znaleźć dietę odpowiednią do swojego wieku i stanu zdrowia.

„Często korzystamy z diet ułożonych różnego rodzaju specjalistów, za które musimy płacić, a NFZ może dostarczyć każdemu z nas dietę skrojoną na każdego z nas, za którą nie zapłacimy, bo płacimy w składce zdrowotnej” – mówił.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Iwona Żurek

kkr/ iżu/ joz/